Tag: дома

Tips & Tricks

Домашно средство за чистење: 500 милилитри од две состојки, се ќе блеска

Направете си домашно средство за чистење од само две состојки во домот.Потребни ви се лимон и оцет. Исцедете еден лимон, ставете го во стаклена тегла со капак, потоа ставете внатре и алкохолен или јаболков оцет по избор, па оставете вака да стои три дена пред користење. Се процедува по три […]

Tips & Tricks

Нема да видите молец веќе во домот – Евтино и ефикасно решение

Молците се многу здодевни, ја нагризуваат облеката, тешко се фаќаат и прават штета.Сепак, постојат природни средства за решавање од  молците. Потребно е домот да се чисти редовно, особено влажните места, а вратите на шкафовите да бидат затворени. Најубаво е да го поминете шкафот кога ќе го чистите со крпа со […]

Десерти, Посно и веге

За Бадник кај и да си, дома да си – Посна чоко баклава за вечерва

Денеска е еден од најголемите христијански празници, Бадник. За вечерашната посна трпеза за Бадник ви предлагаме вкусен рецепт за чоколадна баклава. Еве како да ја направите! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Турска баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е […]

Tips & Tricks

Највалканите предмети дома секој ден ни се во рака а не ги чистиме – ова е листата

Постојат нешта во домот кои постојано ги употребуваме, а се легло на бактерии.Тука се вбројува далечинскиот управувач, кој сите го допираме, има безброј бактерии, но да признаеме, многу ретко го чистиме. Тука се и штекерите за палење на светло, како и четките и шноли за коса. Во оваа листа предмети […]

Tips & Tricks, Видео

Не давајте 300 денари во маркети – одгледајте авокадо дома

Авокадото е вкусно и здраво, се вклопува во секое јадење и е неодоливо, но е многу скапо. Наместо да давате по 300 денари за него, може да го одгледате лесно и дома.Авокадото содржи повеќе калиум од бананите, а преполн е со добри масти кои се неопходни вашето срце да остане […]

Tips & Tricks

Измеша две евтини состојки – засекогаш се реши од мравките во домот

Ако и вие ова лето имате проблем со мравките кои се права знаезда во домот, тогаш ви нудиме многу евтино решение. Направете смеса од сода бикарбона и шеќер во прав, која мравките ја мразат и од неа бегаат како луди. Ова ќе ги убие не само мравките, туку и комарците, […]

Видео, Повеќе

Кикирики може да одгледувате и дома – Не е тешко!

Изберете непечени кикирики, засадете ги и ќе имате постојано вкусни кикирики дома.Секогаш ќе имате мезе, кое се одгледува брзо и лесно. Еве како: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го […]

Повеќе

ЗДРАВА ХРАНА ЗА НАЈМАЛИТЕ: Домашна кашичка за бебе

Ако имате мало бебенце во домот, тогаш сигурно главната грижа ви е да се храни здраво и да се развива правилно.Затоа, ви нудиме здрав и вкусен рецепт за каша полна витамини.       Повеќе на Готви.мк: Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО) Белите патики ќе бидат […]

Tips & Tricks

Имате проблем со лош мирис од мијалникот – ова е решението!

Ако имате непријател и лош мирис од мијалникот во кујна, решението се крие токму во неа.Се што треба да направите е да помешате ½ шолји лимонов сок и ½ шолји сода бикарбона и тоа да го загреете на шпорет. Ставете ја зовриената смеса во одводот и по 10 минути ставете […]

Повеќе

Одгледувајте зеленчук и во стан – еве како

Знаевте ли дека постои начин да одгледувате зеленчук и дома, без разлика дали живеете во куќа или стан? Лесно е, едноставно и секогаш ќе имате здрави намирници. Повеќе на Готви.мк: Тазе домашен леб Полнет запечен леб Домашниот леб на мајче Вера Домашен леб со маслинки Диетално: Домашни брускети со домати […]