Tag: домат

Tips & Tricks

Домашна маска за малите влакненца на лицето – Многу е ефикасна

Многу жени имаат проблеми со влакненца на лицето, кои се трудат да ги покријат со пудра или да ги искубат со пинцета, но и да се подложат на скапи козметички. Но, пробајте го овој природен лек – маска која според пишувања на читатели на Готви.мк навистина дејствува. Можете да го […]

Видео, Повеќе

Зелен домат за највкусна зимница

Направете зимница од зелени домати, вкусно за вкусна зима.Ова е рецептот: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Видео, Повеќе

Нов вкус на зимницата: Обарени пиперки во доматен сос

Направете нов вкус на зимница, обарени пиперки во доматен сос. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки […]

Главни јадења

Домат мини пици: Ќе ги правите секој ден!

Овие мини пици се неодоливи!   Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта […]

Препораки

Никогаш не ги голтајте семките од домат и пиперка – еве зошто

Сите често јадеме домати и пиперки, тие се здрави, богати со витамини и многу вкусни. Сепак, научниците тврдат дека ако слабеете не треба никако да ги јадете семките од доматот и пиперката, бидејќи тие во себе содржат протеин кој се вика лектрин и го успорува слабеењето. Во своите семки го […]

Tips & Tricks

Земете кришка домат и тријте ја на лицето – ефектот неверојатен

Доматот е зеленчук без калории, погоден за диети, вкусен за јадење, богат со витамини и минерали.Доматот може да го употребите за пилинг и свежина на лицето. Земете кришка домат и тријте го лицето, ќе видите разлика веднаш. Повеќе на Готви.мк: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати […]

Повеќе

ФОТО: Гризнал домат и се шокирал од она што го нашол внатре – нема да верувате

Љубител на домати од Кина, бил шокиран кога минатата недела го загризал својот домат и внатре нашол нешто што изгледа како јагода.   24- годишниот студент вели дека доматот го купил од локалниот супермаркет. Имал нормален вкус, но кога го загризал, сфатил дека во него нема семки. Освен тоа , […]

Видео, Препораки

Цел живот јадеме шопска а не го знаеме ова: Краставица и домат ОПАСНА комбинација

Иако цел живот јадеме шопска, сепак мешањето на краставица и домат може да биде опасно за нашето тело и организам. Видеото објаснува зошто: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и […]

Салати

ФАНТАСТИЧЕН ТРИК: Ставете го ОВА во компир салатата и ќе биде повкусна од кога било!

Пробајте како изгледа кога наместо со оцет, вака ќе ја зачините салатата… Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го […]

Tips & Tricks

Еве зошто никако не смеете да јадете краставица и домат заедно!

Комбинациите од некои намирници во салати едноставно не можат да одат заедно, а еве и зошто. Секој зеленчук според Ајувреда има различно време за варење и затоа е неопходно да го знаеме времето на варење на зеленчукот пред да го комбинираме со друг зеленчук или други намирници. Често лошите комбинации […]