Tag: дожд

Повеќе

Сонце па повторно дожд – еве до кога ќе биде времето убаво

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, преку денот со почести сончеви периоди долж Повардарието, а утрото свежо.Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од три до 12, а дневната температура од 15 до 22 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, во […]

Повеќе

Временска прогноза: Од викендот нова промена, ќе се спасиме ли од дождот?

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер, а претпладне на југозапад со умерен западен ветер. УВ индексот ќе има вредност 6.Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната температура од 25 до 32 степени. Во Скопје […]

Повеќе

Нов влажен бран во Македонија

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Претпладне по котлините и речните долини ќе има услови за појава на магла. Во текот на денот времето ќе биде променливо облачно, во западните и северозападните делови ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места особено во […]

Повеќе

ВРЕМЕНСКА: Еве кога ќе се стопи снегот

Времето утре ќе биде сончево и тивко со умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има ниска облачност и слаба магла. Дневната температура ќе се движи од 1 до 6 степени. Во наредните денови времето во Македонија ќе биде претежно стабилно и суво, односно ќе преовладува променливо облачно со сончеви […]

Повеќе

УХМР најави промена со времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има повремени врнежи од снег на планините, а на пониските […]

Повеќе

Студен бран во Македонија – од понеделник снег

За време на викендот се уште ќе биде релативно топло, а условите за магла ќе се намалат.Од понеделник нашето подрачје ќе потпадне под влијание на многу студена воздушна маса од север што ќе услови засилен северен ветер проследен со значителен пад на температурата. Попладне врнежите на планините и на повисоките […]

Повеќе

Метеоролозите прогнозираат: Кога ќе падне првиот снег

Од денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на засилено јужно воздушно струење и топла и влажна воздушна маса. Денеска и во среда ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, локално ќе биде и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Се очекува да наврне поголема количина на воден талог, на […]

Повеќе

Временска за продолжениот викенд: Какви вести носат метеоролозите?

Оваа недела не очекуваат облаци и дожд. Ќе има врнежи од дожд, кои во западните и северните делови повремено ќе имаат умерен интензитет и локално ќе наврнат над 20 л/м2. На највисоките планински врвови во северозападните делови ќе има и врнежи од снег. Потоа во наредните денови ќе преовладува променливо […]

Повеќе

ВИДЕО: Есенските утра почнете ги со шолја топло чоколадо – највкусниот рецепт

Дождливи утра, излежување во кревет и шолја топла напивка. Есента знае да биде прекрасно годишно време. Ви нудиме рецепт за највкусното топло чоколадо кое сте го пробале некогаш. Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути […]

Повеќе

Денеска невреме: Временска за наредната недела

Под влијание на влажен бран од Медитеранот ќе има врнежи од дожд, особено доцна попладне и во вечерните часови, кога на места ќе бидат пообилни (над 25л/m2) Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.Утринската температура од два до девет, а дневната од 14 до 21 степени. Во деновите од викендот […]