Tag: дијабет

Повеќе

Дијабетесот е опасна состојба – Ова овошје јадете го без грижа на совест

Дијабетесот е состојба која му штети на телото, но сепак не треба да се откажете од се. Важно е правилно да се бира овошје. Се бира она кое има мал гликемиски индекс и има витамини и минерали, како и влакна во себе. Тоа се овошја со гликемиски индекс од 55 […]

Препораки

Ова овошје дијабетичарите може да го јадат без страв – Многу им помага

Дијабетичарите многу треба да внимаваат на исхраната и шеќерот, а ова овошје можат да го јадат без страв и грижа на совест. Овошјето според нутриционистите е важно кај дијабетичарите, а се препорачува малини, капини, овошје богато со влакна. Јадете и портокали и грејпфрут, како и јаболко.     Повеќе на […]

Препораки

Исфрла шлајм, помага за дишни патишта и дијабет – ова додавајте го во секој оброк

Ловоровиот лист е исклучително здрава намирница која се препорачува да ја додавате во оброците. Го исфрла слузот од белите дробови, помага за дишните патишта и инхалира. Помага и за превенирање на дијабетес. Помага срцето правилно да работи и го штити цел кардиоваскуларен систем, а добар е и за варењето и […]

Препораки

Само три грама од оваа билка – дијабетесот станува минато

Ако и вие мака мачите со дијабетот кој е се пораспространета појава, потребно е да земате една моќна билка која го намалува ризикот од проблемот. Главните симптоми на дијабетес од типот 2 се мокрење често, постојана жед, намалување на апетит и тежина, а сето ова го решава ѓумбирот. Истражување покажало […]

Препораки

Природен лек за дијабет – се прави од две состојки а го решава проблемот

Дијабетесот е голем проблем кој е се пораспространет денес, но за среќа постојат природни решенија со кои може да се превенира. Направете домашен моќен чај. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни […]

Препораки

Што треба да јадат дијабетичарите – наместо да се изгладнувате, правете го ова

Ако и вие го имате проблемот со висок шеќер знаете колку внимателно се избира храната и колку треба да се пази.Тоа значи дека не смеете да грицкате што ќе посакате секој миг, бидејќи така се загрозува нивото на шеќер. Оние кои имаат дијабетес од типот 2, можат да го контролираат […]

Препораки

Дијабетот зема замав: Јадете го ова за да се спасите од болеста

Дијабетесот денес е една од најраспространетите болести кои се повеќе земаат замав.Постојат и природни лекови кои можат да ви помогнат да го намалите ризикот од болеста. Имено, со истражувањата е откриено дека три порции јаболка неделно, или три порции боровинки или грозје, помагаат да се намали ризикот од дијабет од […]

Препораки

Една шолја и веднаш ќе има разлика – За имунитет, против дијабет и стрес

Направете чај за подобрување на општата здравствена состојба на телото. Овој чај е добар за воспаленија и инфекции, за имунитет, за добро варење на храната, за кожата и превенција од дијабет. Има и антидепресивни својства. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и лекарствата препишани од доктор. Прочитај повеќе […]

Tips & Tricks, Препораки

Сварете јајце, ставете му оцет и изедете го следното утро – Може да спречите тешка болест

Во време кога брзиот начин на живот предизвикува стрес и ретко да внимаваме на редовната исхрана, дијабетесот е се почест проблем. Но, постои еден начин да се обидете да си помогнете себе си и да направите напори за превенирање на оваа болест. Ви требаат само јајце и оцет. Сварете го […]