Tag: диета

Препораки

За три дена ќе стопите 5 кила – Компир диета за летово

Доаѓа лето и сите сакаме да бидеме фит, а нова хит диета е компир-диетата.  Прв ден: Појадок: варен компир без сол и шолја јогурт Ручек: два варени компири без сол и шолја јогурт Вечера: Две шолји јогурт   Втор ден: Појадок – 1 шолја јогурт Ручек- два варени компири не […]

Салати

Јадете го ова само 3 дена за вечера и ќе изгубите до 6 килограми

Ни доаѓа летото и сите сакаме да изгледаме најдобро што можеме. Како би се решиле од вишокот килограми, ве советуваме да го испробате овој рецепт за салата. Добар апетит! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден […]

Повеќе

Пијте ја оваа напивка пред спиење и секое утре ќе имате половина килограм помалку

Како би му помогнале на организмот да продолжи да ја вари храната дури и кога спиете, потребно е да направите неколку работи. За почеток, неколку часа пред спиење не јадете ништо, а потоа непосредно пред да одите во кревет подгответе напивка од следниве состојки: 1/2 цеден лимон 1 лажичка сечкан […]

Препораки

Пуканките се многу здрави – Помагаат за слабеење и цел спектар болести

Пуканките се омилени грицки години наназад, ги сакаат и стари и млади, а многу се здрави, но малкумина знаат за тоа. Во просек, зрната пукаат кога ќе се дозтигне температура од 175 степени. Богати се со влакна и имаат малку калории, па здрави се и погодни за слабеење. Содржат натриум […]

Повеќе

Смути за рамен стомак – Пијте го за на плажа да имате тело на манекенка

Направете вкусно смути за рамен стомак.     Се става се во блендер и се става во чаша, а засладете со мед. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:Смути за старт на денотЗа диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини […]

Повеќе

Слабејте со две состојки – Елиминираат надуеност, килограми и вишок течности

Направете си напиток за топење килограми од две состојки. Ви требаат 1 лимон, 60 грама магдонос и 3 децилитри вода. Се цеди лимонот, се сече ситно миениот магдонос и се става вода. Се зема пред појадок пет дена по ред. Се прави пауза од 10 дена, па се повторува. Согорува […]

Повеќе

Научниците конечно открија: Кој побрзо слабее – жените или мажите?

Научниците тврдат дека мажите лесно поднесуваат борба со вишокот килограми и побзо слабеат од жените. Неодамнешното истражување покажало дека понежниот пол е повеќе опседнат со храна во однос на мажите и дека околу 25 отсто од жените на диета размислуваат за храна на секој половина час. Во една друга студија […]

Препораки

Наместо ригорозна диета – Јадете го ова за да немате сало на стомакот

Постојат намирници кои треба да ги јадете ако сакате да се ослободите од салото на стомакот кое е поопасно од дебелината воопшто. Доволно е наместо ригорозни диети, во исхраната да вклучите дел од овие намирници. Грепфрут, гвакамоле, сирење, цреши и брокула се совршен избор. Често јадете и сладок компир, путер […]

Препораки

Мажи ослободете се од „пивскиот стомак” – Има едноставни правила

Мажите често знаат да имаат така наречен пивски стомак кој делува и на изгледот и на самодовербата. За да се ослободите од него потребно е да пиете многу вода, да не јадете масна храна и благо и шеќери. Јадете месо без маст, никако крилца, не јадете пржено, туку на пример […]

Повеќе

Зелениот чај помага во топењето на масните наслаги

Зелениот чај повторно е во центарот на вниманието. Освен што изобилува со антиоксиданси, се најде и на листата „производи за слабеење“. Поради своите прехранбени и антиоксидантски вредности, на зелениот чај му се препишуваат многу здравствени предности, вклучувајќи и губење тежина. Се користи одамна во традиционалната кинеска медицина за лечење разни […]