Tag: диета

Препораки

Напиток кој топи сало и целулит – Ќе ви го намали струкот

Ако сакате да се решите од салото на стомакот ви требаат само 2 лажички јаболков оцет, 1 мала шолја сок од грејпфрут и 1 лажиче мед. Се меша се убаво во блендер и се пие. Пијте го секој ден. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња […]

Препораки

Има само 25 калории – Зеленчук кој помага за здравје и слабеење

Доматите се вкусна и здрава намирница која многу помага. Доматите имаат голема количина ликопен кој ја дава нивната боја и помага за разни заболувања и воспаленија.Помагаат со витамините А, Б и Ц, како и фолната киселина. Супер се за диета, еден среден домат има само 25 калории. Добар апетит! Прочитај […]

Препораки

Тридневна мед диета – Топи сало и целулит

Ако сакате да ослабете ви треба тридневна диета со мед која е лесна и вкусна. Трае три дена. Дневната доза е 2 лажици мед да се растворат во шолја топла вода. Да се измеша и испие.   Дневно може да искористите 150 грама мед. Дозволено е да се пие само […]

Препораки

Ја убива желбата за нездрава храна – Купете веднаш тегличе кокосово масло

Кокосовото масло е навистина корисно и здраво и многу помага на телото. Одлично делува за слабеење, и поттикнува метаболизмот побрзо да работи. Ја регулира тежината и помага за да се елиминираат масните наслаги. Ја убива желбата за нездрава храна. Повеќе на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко […]

Препораки

Тридневна чорба диета – Закрепнете го и прочистете го телото

Од време на време потребно е да го исчистиме цел организам за да функционира подобро и да ни се подобри здравствената состојба.Направете си сами тридневна диета и детоксикација на телото со чорба по избор. Ќе ви помогне за подобро функционирање на лимфниот систем, за белите дробови, цревата, бубрезите, кожата, за […]

Препораки

Јадете рака бадеми на ден – Ќе имате тело како манекенка

Ако сакате да топите масти треба да јадете одредени намирници како бадемите кои многу помагаат освен што се вкусни. 85 грама бадеми на дн смалуваат 18 посто од мастите во телото. Богати се со линоленска киселина која ги разградува мастите, а богати се и со влакна и протеини. Имаат и […]

Препораки

За тело без сало – Овошје кое топи килограми + многу е вкусно

За совршено тело без сало ви треба вкусно цитрусно и шумско овошје. Според истражувања спроведени во Аризона, луѓето кои јадат доволно витамин Ц, и доста овошје како портокал, мандарини, грепфрут, киви, јагоди, малини, имаат 30 посто повеќе разградени масти во телото. Витаминот Ц го поттикнува кератинот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 […]

Повеќе

Здрава напивка од чиа семки

За здрав почеток на денот или за ужина – напивка од чиа семки. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени […]

Препораки

Не го ставајте ова во салата – Со овие намирници веќе не е диетална

Сите знаеме дека салатите се совршени за диета но има намирници кои не треба да ги ставате зошто се калорични. Јадете салати кои се здрави и нискокалорични, на пример домати, краставици, ајсберг, марула, рукола, но избегнувајте ги овие намирници: Пченка – има шеќери и јаглехидрати. Павлака – Таа е калорична […]

Tips & Tricks

Не го јадете ова овошје ако држите диета – Има спротивен ефект

Иако сите знаеме дека за да симнеме некое кило не треба да јадеме брза храна, масна храна, благо и да пиеме газирано, а секако знаеме и дека е потребна физичка активност, сепак треба да внимавате и кое овошје го јадете. Имено, не треба да јадете банани. Тие заситуаат, но имаат […]