Tag: дамки

Tips & Tricks

Мајонезот не е само додаток за јадење – Решава проблем во домот

Верувале или не но мајонезот не е само за јадење. Ако имате дамки од вода на дрвениот мебел, ставете малку мајонез и премачкајте ги местата.Дамките ќе ги снема.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог […]

Tips & Tricks

Вака исчистете ги старите калапи за мафини – Ги снемува и најтврдокорните дамки

Ако за подготовката на мафини не користите хартиени калапи, или смесата ви прави проблем односно останува на дното, има начин лесно да ги измиете и исчистите темелно калапите. Се загрева рерната на 180 степени и се разматуваат две лажици сода со литар топла вода. Се меша да се раствори и […]

Tips & Tricks

Ќе ги снема дамките на тревата во дворот – Има евтин трик

Ако сакате да немате кафеави дамки на тревата во дворот ќе ви помогне верувале или не, пивото. Ставете пиво на дамките, а тоа со својата киселина ќе ги исчисти штетниците кои ја уништуваат тревата.Пробајте делува и брзо ќе расте.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Tips & Tricks

Трик: Еве како да ги отстраните флеките од мебелот и теписите

За да ги исчистите флеките на мебелот или теписите, ќе ви бидат потребни само сода бикарбона, вода и шише со распрскувач. Процедурата може да се одвива на два начини Прв начин: 5 лажици сода бикарбона измешајте во половина литар топла вода, добро протресете, за содата да се раствори и ставете […]

Tips & Tricks

Вака најлесно се вадат дамки од јајце – нема нервози и мака

Ако направивте дамки со јајце, лесно ќе ги тргнете со еден трик. Треба да користите ладна, а не врела вода ако станува збор за ткаенина. Ако е на тепих ви требаат мешавина од ¾ вода и ¼ алкохол. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]

Tips & Tricks

Супер трик: Еве како да ги исчистите каучот и фотељите од дамки – брзо и евтино

Рецептот за ова домашно средство за чистење го објавила една жена на Фејсбук профилот ‘Moms Who Clean’. Лесно се прави од четири состојки, а таа тврди дека е фантастично. Се работи за мешавина од течност за миење садови, бел оцет, сода бикарбона и топла вода. Сè ставете во шише со […]

Tips & Tricks

Нема веќе нервози: Ова ги вади и најтврдокорните дамки од чоколадо

Дамките од чоколадо брзо и лесно можат да се тргнат од облеката, без нервози. Ставете пола со пола глицерин и јајце. Премачкајте ја дамката и по половина час, изгребете и исперете. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер […]

Tips & Tricks

Нема веќе да видите дамки и каменец на славините – ви треба најевтината намирница

Ако мака мачите со каменецот на славините дома, има евтино решение од кујната. Земете крпа и намокрете ја со оцет, па пребришете. Вака се ќе блеска, а решението е евтино. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета […]

Tips & Tricks

Кромидот не е само за ручеци – со него ќе решите голема мака и ќе заштедите пари

Ако не сакате веќе да давате пари за скапи детергенти и средства за кујна, се што ви треба за чистење и сјај е кромид. Верувале или не, земете малку кромид и со него истријте ги дамките во кујната, или едноставно исцедете го сокот од кромидот, натопете крпа и поминете.Ќе се […]

Tips & Tricks

Црните дамки од лицето ќе ги снема – спасот е во кујна

Црните дамки по лицето и кожата знаат да бидат иритантни, а сепак има лесен начин да се решите од нив, а се крие во вашата кујна. Ви треба кромид и оцет. Исечете еден лук на коцки и ставете го во блендер со оцет за да добиете смеса. Земете вата памучна […]