Tag: Грција

Повеќе

Одите на одмор во Грција – еве што смеете а што никако не смеете да внесете од храна

Според официјалните прописи, оние кои патуваат на одмор во Грција не смеат да внесуваат одреден вид на храна. Дозволено е со себе да носите два килограми млеко во прав за бебе или храна за бебе, како и килограм храна за миленичиња. Се внесува до пет килограми овошје и зеленчук, како […]

Повеќе

12 Евра за лежалки во Грција – Дали би платиле за оваа плажа?

12 Евра за две лежалки и чадор, а 4 Евра за кафе – годинава ова се цените на познатата Marble beach (Мермерна плажа) на островот Тасос во Грција. Туристите кои досега биле тука велат дека пристапот до плажата со кола е по тесни патчиња, но дека водата и целокупниот амбиент […]

Повеќе

Бесплатни лежалки, кафе 2, пиво 3,5 Евра – Еве ги цените на плажа на Тасос

Читатели на Готви.мк кои летуваат во Грција ни испраќаат дел од тамошните цени, конкретно на плажата Глифонери, оддалечена околу 10 минути со кола од главниот град на островот Тасос, Лименас: Влез на плажата (паркинг и лежалка)  Бесплатно Еспресо или Капучино                      […]

Uncategorized

Ексклузивно: Кавала во мрак – Туристите се прашуваат кога ќе дојде струја (ВИДЕО)

Познатото туристичко место во соседна Грција неколку минути пред полноќ остана без електрично напојување, јавуваат за Gotvi.mk повеќе туристи од Македонија кои во моментов летуваат таму. Според тамошните медиуми станувало збор за посериозен дефект кој без струја го оставил градот и пошироката околина. Погледнете како во моментов изгледа Кавала од […]

Повеќе

Нескафе и еспресо и до 4 Евра, гиро од 2,5 Евра – Еве ги цените во Грција

Читатели на Gotvi.mk и денес ни испраќаат цени на туристичките мести во соседна Грција. Еве дел од нив: Вода 0,5л                   0,5 – 1 Евро Еспресо                     2 – 4 Евра Нескафе фрапе      […]

Повеќе

Ќе се изненадите – Еве колку чинат 2 лежалки и чадор во Грција

Читатели на Gotvi.mk ни испраќаат цени на лежалки и чадор на неколку плажи во различни туристички места во соседна Грција. Еве ги цените за изнајмување на 2 лежалки и чадор по ден: Крф                           8-20 Евра Калитеа      […]

Повеќе

Одите на викенд или одмор во Грција? Запамтете или повторете ги овие фрази

Според сите истражувања направени во Македонија, најпопуларна дестинација за летување и оваа година е соседна Грција. Читател ни испраќа неколку зборови и фрази кои е добро да ги имате при рака или да ги научите. Никогаш не знаете дали на паркинг, апартман, во продавница или на плажа ќе налетате на […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

2 Евра за лежалка и чадор, 2,5 еспресо, 3 евра пиво – Еве ги цените на плажа во Грција

Читатели на Готви.мк кои летуваат во Грција ни испраќаат дел од тамошните цени, конкретно на плажата Тоска, оддалечена околу 10 минути со кола од градот Кавала: Влез на плажата (лежалка и чадор) 2 Евра Капучино                                  […]

Повеќе, Ресторани

2 Евра еспресо, 6 Евра клуб сендвич – Проверете ги овие цени на плажа во Грција

Читатели на Готви.мк кои летуваа на грчкиот остров Крф ни испраќаат дел од тамошните цени, конкретно на плажа на Агиос Георгиос: Еспресо                                            2 Евра Капучино          […]

Tips & Tricks, Повеќе

Лето на Крф: Гиро од 2,5, лежалки од 8 до 20 Евра – Еве ги цените

Сезоната на летни одмори е во полн ек. И годинава според истражувањата на домашните туристички агенции, најбарана дестинација за оние кои ќе летуваат на море е Грција. Читатели на Готви.мк кои во моментов летуваат на грчкиот остров Крф ни испраќаат дел од тамошните цени: 2 лежалки и чадор     […]