Tag: грав

Посно и веге, Салати

Посна и вкусна салата од грав

Вкусна салата за деновите на пост… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Главни јадења, Посно и веге

Посен грав без зејтин

Вкусно јадење за деновите на пост… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Салати

Фин сос од шарен грав

Одличен прилог за секакви јадења… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка […]

Главни јадења

Кисела зелка со грав

Совршена комбинација за вкусен ручек! Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Tips & Tricks

Не грешете вака – трикови со кои нема да имате гасови и болки по јадењето грав

Без разлика дали правите тавче гравче или пак манџа, сепак, избегнете ги овие грешки за да немате гасови и надуеност. Гравот не го варете подолго или пократко од потребното.Исто така, не ставајте ни премногу месо. Не претерувајте ни со зачините. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубети Цезар […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Индонезиска супа со црвен грав

Рецепт за вкусно јадење од месо, кромид и зачини… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за […]

Посно и веге

Ќе ги правите почесто од оние со месо: Полнети посни пиперки со грав

Направете посен специјалитет со пиперки и грав. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не […]

Tips & Tricks

Ако ви загоре гравчето – ќе го спасите ручекот вака и никој нема да забележи

Македонската трпеза не оди без гравче. Ако сакате да го спасите, ако загорело, ви треба само влажна крпа. Претурете го во друга тава и прекријте го со влажна крпа. По десет минути сменете ја крпата и таа ќе го извлече мирисот на изгорено. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Главни јадења

Деликатес за зимата: Сарма од зелка со грав

Направете сарма со грав. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Зема кисела зелка и завитка пилешко месо Оригинален старски рецепт за сарма Нов вкус на сармата: Хроно сарма Риба во сос од сенф ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба Малку време за деликатес: Риба полнета со компир Поздрава е […]

Tips & Tricks

Скратете го времето на готвење: Гравот побрзо се вари ако му го додадете ова

Без гравче не може да се замисли македонската трпеза, а постои начин како тој побрзо да се свари и да има подобар вкус. Се што треба е едноставно во шерпата да ставите прстофат сода бикарбона. Вака и зеленчукот ќе се свари побрзо. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: […]