Tag: готив.мк

Tips & Tricks

Јаболките нема да жолтеат – Дури и исечетото ќе стои долго со еден трик

Сите знаеме колку брзо пожолтува јаболкото откако ќе го пресечеме или гризнеме, ако не се изеде веднаш, но има еден мал трик. Стегнете го јаболкото со ластиче откако ќе го ставите во проѕирна фолија. Нема да пожолти воопшто. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело […]

Препораки

За тело без сало – Овошје кое топи килограми + многу е вкусно

За совршено тело без сало ви треба вкусно цитрусно и шумско овошје. Според истражувања спроведени во Аризона, луѓето кои јадат доволно витамин Ц, и доста овошје како портокал, мандарини, грепфрут, киви, јагоди, малини, имаат 30 посто повеќе разградени масти во телото. Витаминот Ц го поттикнува кератинот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 […]

Препораки

Природен лек за уринарни инфекции – Болката ќе ја снема

Инфекциите на уринарниот тракт се тешки и болни, а за нив лекувањето трае долго. Една од најважните работи за овој проблем е да се пие топла вода на половина час по една чаша. Така се исфрлаат бактериите низ мокрачата. Пијте сок од брусница кој уништува бактерии. Пијте и сокови со […]

Десерти

Мерките се се по четири – Најмеките палачинки со многу меурчиња

Палачинки со мерки се по четири. Уживајте! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со […]

Препораки

Пијте чај од оригано – Многу му помага на телото

Ориганото и здрава намирница која се додава во многу јадења, за арома и здравје, а помага и чајот од оригано. Чајот од оригано е одлично средство за смирување на нервите, живот без стрес, за намалување на грчеви и против несоница. Не претерувајте со него. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни […]

Tips & Tricks

Парче компир може да го спаси ручекот – Има мал трик

Пресолените јадења не се добри за здравјето, па ако претерате со сол, може да ги спасите со трик. Додека се вари вашето јадење, ставете во него компир. Додадете парче компир и оставете го околу 10 минути.Ќе го впие вишокот сол. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и […]

Препораки

Не го ставајте ова во салата – Со овие намирници веќе не е диетална

Сите знаеме дека салатите се совршени за диета но има намирници кои не треба да ги ставате зошто се калорични. Јадете салати кои се здрави и нискокалорични, на пример домати, краставици, ајсберг, марула, рукола, но избегнувајте ги овие намирници: Пченка – има шеќери и јаглехидрати. Павлака – Таа е калорична […]

Повеќе

Црни патлиџани во тегла – Совршена зимница за кратко време

Направете вкусни црни патлиџани во тегла.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен […]

Tips & Tricks

Без да фрлате пари: Ви треба само портокал за домот да мириса опојно

Кората од портокал е навистина корисна и не треба да се фрла. Ставете ја на радијаторите или во печка ако имате и така ќе се почувствува миризбата и домот ќе мириса опојно. Навистина ќе мириса прекрасно. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин […]

Предјадења

Мини переци со сирење и кашкавал – Ќе замириса цело маало

Направете вкусни переци во вашата кујна за Добро утро. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на тело Кое е омиленото чоколадо на секој […]