Tag: готви.мк

Повеќе

Свеж старт на работната недела: Смути со банана и путер од кикирики

Ова смути има само 300 калории во себе и е одличен начин да го почнете денот 🙂    Поврзани вести на Готви.мк Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го […]

Tips & Tricks, Повеќе

Подгответе се за изненадување – Колку калории трошиме седејќи пред компјутер?

Нема залуден напор, тврди еден јапонски истражувач кој откри дека и со помош на компјутерското „глувче“ можеме да ослабеме. Во книгата „Претворете се во калории“ (Convert Anything to Calories), која неодамна е објавена во Јапонија, тој наведува дека со секој клик на глувчето губиме 1,42 калории. Овој резултат го добил […]

Повеќе

Завршува „Пивофест 2016“ – Чекаме информација колку пиво се испило и колку скара се изело

„Пивофест 2016“ завршува вечерва со настапот на групата „Парни Ваљак“. Во текот на денешниот ден, градоначалникот на Прилеп излезе со информација дека на вчерашниот концерт на Аца Лукас присуствувале 100.000 луѓе од градот, Македонија, регионот, па дури и од прекуокеанските земји, како и дека во Прилеп влегле 20.000 возила. Во […]

Tips & Tricks, Десерти, Повеќе

Има решение! Еве како најлесно да ја надминете кризата за благо

Ако премногу внесуваме шеќери во телото преку преработената храна, поттикнуваме брз раст, а со тоа и еднакво брз пад на гликозата во крвта. Затоа е потребно да внимавате што и на каков начин внесувате во вашиот организам. Ви нудиме предлог намирници кои ќе ви помогната да ја намалите потребата за […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ова сигурно не го знаете: Како да препознаете природен мед?

Со помош на овие неколку трикови со леснотија ќе препознаете вистински природен мед. Не наседнувајте и внимавајте бидејќи се работи за една од најздравите намирници на светот. 1.Читањето на составот на теглата мед е чекор кој помага при избор на квалитетен чист мед кој во себе не содржи адитиви. Произведувачите […]

Tips & Tricks, Повеќе

Баталете ја машината за садови – Нема да ви се верува колку калории троши миењето на рака!

Досега сме слушнале дека вежбањето, тренинзите и спортувањето трошат многу калории и се главни сојузници во борбата против вишок килограми. Брзото одење и пешачењето исто така ни помагаат да согориме 200 до 300 калории за еден час. Но, дали сте знаеле дека миење садови на рака ни согорува 144 калории […]

Повеќе

Со пешачење до супер линија – еве колку калории ќе потрошите за 1 час

Начинот на исхрана многу влијае на нашата линија, но спортувањето и физичката активност се многу важни во овој процес. Пешачењето не треба воопшто да се занемарува. Пешачење од 1 час ќе ви помогне да согорите 200 калории на час. Брзото одење/пешачење, пак, за 1 час ќе ви согори 300 калории. […]

Tips & Tricks, Повеќе

Роналдо нема намера да се пензионира – Еве која е неговата тајна за топ форма

Манекенска диета – тоа тајната на фудбалерот Кристијано Роналдо, кој како што пишуваат светските медиуми нема намера брзо да се пензионира од активното играње фудбал. Медиумите тврдат дека Роналдо го открил решението – секоја година со помош на диети сели кон губење на еден килограм од мускулната маса со цел […]

Tips & Tricks, Предјадења

Здрав појадок: 5 правила со кои ќе ослабете летово

Со овие 5 едноставни правила можете да го забрзате метаболизмот и да го забрзате процесот на слабеење. Па ако мислевте денес да го прескокнете појадокот, размислете уште еднаш. Внесете најмалку 8 грама влакна Влакната ќе ве одржат сити и нема да посегнете по грицки сè до ручекот. Затоа важно е […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Ви треба 1 минута и само 3 состојки – Има ли подобар летен десерт?

Во летниот период желбата за слатки работи се јавува уште почести. Сите сакаме да направиме нешто вкусно, не многу калорично и без поминување многу време во кујната. Еве таков рецепт за кој ви требаат само 3 состојки: тортиља, банана и путер од кикирики. И секако, 1 минута време. Погледнете како […]