Tag: готви.мк

Видео, Десерти

ВАКВА НЕ СТЕ ЈАДЕЛЕ: „Баклава-колач”

Омилениот вкус на баклава во ново руво. Направете го омилениот десерт на нов начин, како вкусен колач.Еве како е можно:   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од родители Грижете […]

Повеќе

Офарбајте јајца со вино – нема мачење, јајцата како од бајките

Ова е повеќе од уметност, вапцајте јајца со црвено вино. Ви требаат црвено вино, јајца и оцет. ПОСТАПКА: Јајцата се мијат па се оставаат во оцет околу 30-ина минути. Потоа, се преливаат со црвено вино, за да добијат лилакова боја. Се оставаат во вино половина час. Нека отстојат откако ќе се […]

Повеќе

На Велики Четврток се вапцаат јајца – првото има чудесна моќ

Денеска е Велики четврток, ден кога се фабаат велигденските јајца, на средината на страдалната недела. Според обичајот најпрвин се вапцувале три јајца, а потоа и другите.Првото црвено велигденско јајце според обичаите било наменето на Господ и се викало Господово јајце, второто на домаќинот – главата на семејството, а третото на стоката и […]

Повеќе

Следува продолжен викенд – какво ќе биде времето за Велигден?

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец.Утринската температура ќе се движи од нула до седум, а дневната од 19 до 24 степени. […]

Десерти

Кремаст сладолед со бисквити

Подгответе кремаст сладолед со парчиња бисквити кој ќе ги воодушеви сите љубители на благо… Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни […]

Видео, Главни јадења

СОЧЕН ДОРУЧЕК: Прженици на француски начин!

Сакате да ги фасцинирате домашните? Овие прженици се вистинскиот избор! Француските прженици не се разликуваат во подготовка од традиционалните… барем не од почетокот на подготовката. Кога ќе го видите овој единствен начин во ова видео, ќе ви биде јасно дека пржениците не мора да бидат само обичен доручек. Фантазијата има […]

Видео, Десерти

Посен колач сочен како торта! (ВИДЕО)

Еве идеја за превкусен десерт… Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус […]

Tips & Tricks, Видео

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Направете велигденски зајак од салфета (ВИДЕО)

Направете повеќе зајачиња од салфети и украсете ја вашата велигденска трпеза… Бојата на салфетите изберете ја по желба. За изработка на оваа симпатична декорација, потребна е салфета, дрвена штипка и малку конец. Погледнете ги инструкциите во видото и уживајте со своите домашни. ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца ВИДЕО: […]

Десерти

ТОРТА КРАЛИЦА ЕЛИЗАБЕТА: Се прави за 10 минути, без печење и мака!

Овој десерт одлично го прават дури и почетници во готвење, бидејќи подготовката е многу едноставна! Се работи за брза кекс торта која не се пече и која непрекинато се прави на кралскиот двор. Послужете и уживајте! Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок […]

Видео, Посно и веге

Посна чорба по рецептот на Баба – БОМБА со витамини

На каналот на Бабина кујна е прикажан супер посен рецепт. Ова е посна манџа богата витамини.Еве што ви треба:    Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот […]