Tag: готви.мк

Предјадења, Препораки

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Летото е период кога сакаме да готвиме вкусни јадења, но да поминуваме колку е можно помалку време во кујната. Готви.мк ви претставува еден таков рецепт кој ни го испраќа Биљана. Сервирајте го топло и очекувајте сите да ви побараат репете 🙂 На здравје! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Едноставен појадок […]

Tips & Tricks

Најчесто поставуваното прашање периодов: Еве како да изберете лубеница

Сите сакаме да се освежиме со лубеница летниот период, а еве како да одберете сочна и крцкава лубеница за вас и вашите најмили ЖОЛТА ДАМКА Ако лубеницата на врвот има жолт круг или жолта дамка тоа е добар знак. Тоа е местото на кое лежела додека созревала, па најзрелите лубеници […]

Главни јадења

Специјалитет на денот: Џигери во бело вино

Џигерите се одлично јадење и многумина од нас уживаат во нивниот вкус. Ви препорачуваме да ги направите со сос од бело вино ида уживате во пофалбите за одличниот ручек. Поврзани рецепти на Готви.Мк Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини ВИДЕО: Шпагети aлполи Италијанско предјадење за […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Нема веќе нервози во кујната – исчистете ги семките од лубеница за две минути

Сите уживаме во вкусот на лубеницата која е навистина освежително овошје за летниот период. Се јаде свежа, се користи за сокови, смути, џусови, или пак како додаток во некој сладолед или торта.Најголем проблем при сево ова се семките, а ние ви нудиме најлесен начин како да се ослободите од нив […]

Главни јадења

Ви здодеа од готовите јадења? – направете пилешка чорба со кисело млеко

Ако ви здодеа од сувите и готови јадења, сè што ви треба се пилешки крилца за вкусна и здрава чорба во вашиот дом 🙂  Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ […]

Десерти

Викенд десерт: Направете топло ладен колач со вафли

Направете вкусен топло ладен десерт, но со вафли. Има одличен изглед и вкус.  Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед Чиа пудинг Брзо и освежително: Смути од […]

Повеќе

Праски 15 денари – Еве каде е оваа акциска сена

Праските се едно од најздравите овошја кои треба да ги консумираме. Во овој период ги има многу, а цената им е одлична. Во моментов (16.07.2016) на едно место на Зелено пазарче (на влезот од пазарот од страната на Макпетрол) можат килограм праски да се купат по цена од 15 денари, […]

Pastes

Протеинска бомба: Макарони со туна и павлака на вашето викенд мени

Има милион начини да се приготват тестенини, а овој сос ќе биде супер промена за љубителите на италијанската кујна. Поврзани рецепти на Готви.мк Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење Свежа салата со тестенини ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Тестенини во песто сос Хот дог шпагети – одличен […]

Tips & Tricks

Кое овошје треба да го избегнувате за правење смути?

За да направите здраво и вкусно смути потребно е да знаете кое овошје е благотворно за нашето тело, а кое треба да се избегнува.На листата на овошје кое треба да се комбинира за совршено летно смути се кивито, јагодите, малините и боровинките. Тие се здрави овошки кои содржат малку шеќери, […]

Повеќе

ВИДЕО: Во овој супермаркет купувачите сами го берат зеленчукот

Еден ланец супермаркети во Рио де Женеиро, Бразил смислил иновативен начин како да ги привлече купувачите почесто да пазарат. Тие буквално направиле мини зеленчукова градина во која самите потрошувачи го берат зеленчукот и дома го носат тукушто изваден од земјата во која растел. Погледнете како тоа изгледа: ВИДЕО: Драјв маркет […]