Tag: глутен

Повеќе

Кои видови брашно немаат глутен?

Глутенот го има во пченицата, а ние ви откриваме кои видови брашно немаат глутен.Тука се соиното брашно, брашно од компир и брашно од спелта. Брашно од леблебија и хељдино се на листата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Повеќе

Што е глутен и кои намирници изобилуваат со него?

Во последно време се повеќе го слушаме зборот глутен. Прашањето е што претставува и кои намирници изобилуваат со него. Глутен најмногу имаат житарките, овес, ‘рж, пченица. Глутенот дава еластичност на тестото и помага д анарасне, па го чува и обликот. Поради глутенот лебот и тестат имаат воздушеста структура.Кога глутенот се […]

Препораки

Клучни симптоми за нетолеранција на глутен – некои се опасни, внимавајте

Алергијата и нетолеранцијата на глутен не е наивна работа, а постојат симптоми кои ви покажуваат дека нешто не е во ред. Чести промени на расположението, анксиозност и депресија се еден главен симптом. Постојан умор, главоболки и чести вртоглавици се исто така знак кој не треба да се занемари. Хормонски промени […]

Препораки

Ова може да биде фатално по здравјето: Први знаци дека сте осетливи на глутен, внимавајте можни се компликации

Некои лица се чувствителни на глутен, а при тоа не се ни свесни, иако тој многу им штети. Овие се главните пет симптоми на осетливост на глутен. Пред се тука е промената на расположение, бидејќи делува на варењето, создава тегоби и тие делуваат да сте нерасположени и депресивни. Постојаниот умор […]

Препораки

Избегнувајте ги овие намирници ако имате проблеми со штитната жлезда – Прават полошо

Во 21. век за жал се зголемува бројот на различни епидемии и болести, а постојат многу причини за нив. Меѓу нив е и нередовниот начин на исхрана и нездравиот живот. Голем проблем на телото може да прави направилната работа на штитната жлезда, а дел од луѓето го имаат овој здравствен […]

Видео, Главни јадења

 Вкусен и мек леб без глутен

Направете вкусен и мек безглутеински леб кој ќе рашири арома која веднаш ќе ве привлече на трпеза. Ова е највкусниот рецепт. Топ 10 Gotvi.mk рецепти со брокула тука Рецепт за пилешко со брокула тука

Препораки

Знаци дека сте чувствителни на глутен – бидете внимателни

Ако сте чувствителни на глутен тогаш има неколку симптоми кои можат да ви го покажат тоа:Проблеми со желудникот и варењето, односно гасови, подуеност на стомакот, грчеви и болка. Главоболка или мигрена. Болки во мускулите. Емоционални проблеми како раздразливост и промени на расположението. Невролошки проблеми како вртоглавици, главоболка и рамнотежа. Хроничен […]