Tag: време

Повеќе

Облачно и посвежо – надвор како да е есен

Времето во Македонија денеска ќе биде умерено облачно со повеќе облачност на северот, наутро свежо, а преку денот ветровито најмногу вдолж Повардарието. Попладне облачноста ќе се намали.Утринските температури ќе се движат во интервалот од 7 до 15 степени целзиусови, а дневните максимални од 23 до 29 степени. Во Скопје претпладне […]

Повеќе

Не разбуди дожд – заладување и невреме

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, со можност за појава на невреме. Пообилни врнежи се очекуваат во источните и крајните северозападни делови од земјава, информира Управата за хидрометеоролошки работи.Утринската температура ќе се […]

Повеќе

Викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаба до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 26 до 34 степени.УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност облачност. Утринската температура ќе се спушти до 13, […]

Повеќе

Временска прогноза: Што не чека пред викендот

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 22 до 32 степени. УВ-вредноста ќе изнесува 8.Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со […]

Повеќе

Од денеска нова промена со времето

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо. Во јужните делови претпладне ќе има повремен дожд и слаб до умерен југоисточен ветер. Попладне и кон крајот на денот облачноста ќе се намали и ќе има сончеви периоди.Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната од 23 […]

Повеќе

Се расипа времето – еве до кога ќе врне

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд. Наместа ќе биде пороен проследен со засилен ветер и грмежи.Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 21 до 29 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи. Утринската […]

Повеќе

Уште денеска уживаме во сонцето – следи невреме

Времето во земјава ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец кој повремено ќе се засилува, особено вдолж Повардарието.Дневната максимална температура ќе се движи од 32 до 37 степени. УВ индексот ќе има вредност 7. Во Скопје и околината […]

Повеќе

Сончево и топло за продолжениот викенд – од вторник нагло опаѓање на температурите

Во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од шест до 15, а дневната од 31 до 37 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се сушти до 12, […]

Повеќе

Сонце до вторник – потоа нагла промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност поинтензивна на североистокот и со слаб претежно североисточен ветер.Утринската температура ќе се движи од четири до 15, а дневната од 26 до 36 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од променлив правец. Утринската […]

Повеќе

Продолжен викенд е пред нас – ова е временската прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и со слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од четири до 15, а дневната од 29 до 35 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб источен ветер. Утринската температура ќе се спушти […]