Tag: време

Повеќе

Дожд и грмотевици: Еве во која насока се движи невремето

УХМР известува дека силното невреме се движи кон Кумановско, Овчеполието и југоисточниот дел од Тиквешката котлина.Невреме има и во северниот дел од Полошката котлинa. Превземено од Пресс24 Повеќе вести на Готви.мк Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Принцот Хари […]

Забава

Циклон доаѓа кон Македонија попладнево: Пороен дожд, ветер и грмежи

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме, со интензивен пороен дожд силни електрични празнења и силен ветер.Температурата ќе се движи […]

Забава

Синоќа дожд и грмотевици во Кичево – какво ќе биде времето денеска?

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во планинските региони ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 27 до 35 степени. […]

Забава

Започна викендот: Еве какви вести носат метеролозите

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно, а во попладневните часови ќе биде наместа нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 26 до 33 степени. Во Скопје слично време, претпладне […]

Забава

Викенд временска прогноза

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно со променлив правец. Во попладневните часови локално ќе има развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот.Утринската температура ќе се движи […]

Забава

Месечна прогноза: Еве што ќе се случува со времето до крајот на август

По нестабилноста и свежото време, од средината на оваа недела, горештините повторно се враќаат во Македонија. Мала нестабилност се очекува во среда, а потоа, до крајотн а оваа седмица не очекува сончево и топло време со температури кои ќе надминат 35 степени. Слично време ќе се задржи и наредната недела, […]

Забава

Временска прогноза: Идната недела повторно невреме

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. УВ-индкесот ќе изнесува 8.Температурата ќе се движи од 21 до 31 степени.Во Скопје  ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе достигне до 28 степени. Од утре не чека сончева недела, освен во среда кога […]

Tips & Tricks, Видео, Главни јадења

Варите шпагети во тенџере? Правите голема грешка

Иако не знаеме зошто и кај сме го научиле ова, сите вариме шпагети во големо тенџере. Чекаме да зоврие водата, ги додаваме тестенините, малку масло потоа процедуваме. Но, авторот на ова видео ќе ве убедува дека грешите, си одземате од драгоценото време, а и трошите многу повеќе вода. Тој шпагетите ги […]