Tag: време

Повеќе

Извадете ги капутите: Временска прогноза за цела недела

Спремете ги јакните и капутите, не чека студ. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и свежо со повремен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието. Ветерот ќе засилува најпрвин околу пладне на северот од земјата. Најмалку врнежи ќе има во централните делови и кон југоистокот. […]

Повеќе

Викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб северен ветер.Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 22 до 29 степени. Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до седум, а дневната ќе се искачи до […]

Повеќе

Метеоролозите прогнозираат кога ќе падне првиот снег во Скопје

Според долгорочните прогнози, првите услови за врнежи на снег во градовите, метеоролозите ги најавуваат кон крајот на ноември. Според истите предвидувања кои треба да се земат со резерва, со оглед на тоа дека станува збор за долгорочни прогнози, зимава барем до Нова Година, нема да има некои поинтензивни снежни врнежи. […]

Повеќе

Какво време не очекува викендов?

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 20 до 27 степени. Во Скопје слично време, сончево и топло со слаб ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до шест, […]

Повеќе

Какви вести носат метеролозите за денеска?

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со локален слаб дожд кој особено ќе биде застапен во западните делови на земјава. Преку денот ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец кој наместа ќе надминува над 50 км/ч.Утринската температура ќе се движи од осум до 15, […]

Повеќе

Спакувајте ја летната облека – пресврт со времето

Денес, времето во цела Македонија е сончево и топло.  Во сабота попладне и во недела ќе биде нестабилно со локален развој на конвективна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Позначителна промена на времето ќе има во понеделник кога ќе преовладува облачно и свежо време со врнежи од дожд, на […]

Повеќе

Какво време не очекува денеска?

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а попладне во јужните и западните делови ќе има локален дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и североисточен правец.Утринската температура ќе се движи од 10 до 18, а дневната од 24 […]

Забава

Временска прогноза: Што не чека денеска?

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд и појава на грмежи претежно на истокот и југот од земјава. Ќе дува повремено засилен северен ветер особено долж Повардарието.Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 23 до 30 степени. Во Скопје променливо облачно […]

Забава

Временска прогноза: Што не чека по дождот и грмотевиците?

Времето во Македонија во текот на денешниот ќе биде променливо, на места значително облачно и посвежо, со локални врнежи од дожд со променлив интензитет, проследени со ретки грмежи и со засилен северен ветер. Температурата на воздухот ќе биде значително пониска во однос на претходните денови.Утринската температура ќе се движи од 12 […]

Повеќе

Дожд и грмотевици: Еве во која насока се движи невремето

УХМР известува дека силното невреме се движи кон Кумановско, Овчеполието и југоисточниот дел од Тиквешката котлина.Невреме има и во северниот дел од Полошката котлинa. Превземено од Пресс24 Повеќе вести на Готви.мк Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Принцот Хари […]