Tag: временска

Повеќе

Се враќа пеколот – еве колкави ќе бидат температурите

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб североисточен ветер. УВ-индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 10 до 18, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 26 до 33 степени. Во Скопје ќе […]

Повеќе

Еве што не чека по дождот – временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер.Утринската температура ќе се движи од 9 до 15, а дневната од 22 до 30 степени. УВ-индексот ќе има вредност 8. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност […]

Повеќе

Не чека нагла промена на времето – промена на времето за викенд

Вчера времето беше пеколно топло. Од петок ќе започне и преиод со променлива облачност. Од попладневните часови и потоа преку ноќта и во сабота ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и повремено засилен северен ветер, претежно во источните и јужните делови.Во недела во претпладневните часови врнежите ќе завршат, а […]

Повеќе

По пеколот невреме и пад на температурите – еве што не чека

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Попладне ќе дува северозападен ветер, кој на север и долж Повардарието ќе засилува. Претежно во североисточните делови ќе има услови за нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.Утринската температура ќе се движи од 14 до 20, а дневната од 30 до […]

Повеќе

Денеска пекол потоа нагла промена на времето – ќе паднат температурите

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб ветер од западен и северозападен правец. Во попладневните часови локално ќе има слаб развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен локален дожд и со ретки грмежи.Утринската температура ќе се движи од 14 до 22, а […]

Повеќе

Температурите над 40 – не чека пеколен ден

Времето во Македoнија ќе биде сончево и потопло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Во попладневните часови локално ќе има слаб развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен локален дожд и со ретки грмежи.Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а […]

Повеќе

Оваа недела пекол па пад на температурите – еве колкави ќе бидат температурите денеска

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Попладне во планинските подрачја со услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи.Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Утринската температура ќе се движи од 11 до 21, а […]

Повеќе

Денеска пекол, високи температури – што не чека од утре

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб северен ветер. Попладне во планинските предели ќе има услови за појава на локален краткотраен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 32 до 39 степени. УВ-индексот […]

Повеќе

Следат дожд и грмежи па нов топол бран

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб северен ветер.Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 31 до 36 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 14, […]

Повеќе

Нагло паднаа температурите – ќе се врати ли пеколот?

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со пораст на дневната температура. Ќе дува повремено засилен северен ветер особено долж Поварадарието и во Пелагонија.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 23 до 31 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе биде претежно […]