Tag: временска

Повеќе

Уште денеска пекол – од утре драстичен пад на температурите

Утринската температура ќе се движи од 14 до 20 степени, а дневната температура од 28 до 38 степени.Во Скопје ќе биде сончево и топло. Ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до 17, а дневната температура ќе достигне до 36 степени. Позначителна промена на времето се очекува в […]

Повеќе

Сонце па нагла промена со времето – температурите паѓаат

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала облачност и слаб ветер од променлив правец. УВ индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 13 до 19 степени, а дневната температура од 32 до 39 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала облачност […]

Повеќе

Сончев ден па невреме – викенд временска

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. УВ индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени, а дневната температура од 27 до 37 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со слаб […]

Повеќе

Сонце па невреме – не чека пресврт со времето

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 14 до 20 степени, а […]

Повеќе

Еве што не чека по заладувањето – временска прогноза

 Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се движи од 8 до 16 степени, а максималната температура ќе биде од 23 до 33 степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време со температура до […]

Повеќе

Денеска пеколни горештини – еве до кога ќе биде топло

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Во западните планински делови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени, а дневната од 31 […]

Повеќе

Викендот почнува – не чека пекол, еве кога ќе биде најтопло

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, зголемена облачност ќе има повеќе во планинските региони. Преку денот ќе дува умерен, а вдолж Повардарието и кон исток засилен северозападен ветер, поради кој ќе задржи се уште посвежо. УВ индексот ќе изнесува 8.Утринската температура ќе се движи од […]

Повеќе

Посвежо па повторно пекол – викенд временска, еве што не чека

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во попладневните часови, ќе има зголемување на облачноста и услови за локални краткотрајни врнежи од дожд и појава на грмежи. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен правец, кој ќе предизвика намалување на температурата на воздухот. Утринската […]

Повеќе

Не чека пеколен викенд – еве колкави ќе бидат температурите

Времето во Македонија ќе биде сончево и малку потопло со мала до умерена локална облачност, попладне во планинските подрачја со ретка појава на дожд и грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9.Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 32 до 38 степени. Во Скопје ќе биде […]

Повеќе

Пекол па невреме – еве што најавуваат метеоролозите

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во западните делови со локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 28 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 8. Во […]