Tag: временска

Повеќе

Од наредна недела уште поголем пекол – временска прогноза

времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе изнесува 9, а температуата ќе се движи од 31 до 38 степени. Во Скопје, ќе биде сончево топло со мала до умерена облачност со […]

Повеќе

Временска за продолжениот викенд

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи.УВ-индексот ќе има вредност 9. Температурата ќе се движи од 27 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло, со мала […]

Повеќе

Следува дожд па уште поспарно време

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб со умерен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието и источните делови. Попладне можна е локална појава на краткотраен дожд и грмежи повеќе во западните планински предели.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а […]

Повеќе

Следи пекол па потоа нагла промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб претежно северен ветер. Попладне на планините понекаде ќе има умерено наоблачување.Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната од 27 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево со мала облачност, […]

Повеќе

Временска за новата работна недела – еве што не чека

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а само во планинските подрачја на југот и североистокот од земјава е можен слаб дожд.Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Минималната температура ќе се движи во интервал од 6 до 14, а максималната од 20 до 28 степени. УВ […]

Повеќе

Големо разочарување од УХМР за викендов – паѓаат и температурите

Во текот на ноќта од север навлезе влажна постудена воздушна маса со посилен северен ветер во Македонија што ќе ги спушти дневните температури за време на викендот, а во следните денови температурата ќе биде во пораст.Во претпладневните часови во северните делови, а потоа најмногу вдолж Повардарието, северниот ветер повремено ќе […]

Повеќе

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА: Доаѓа ново невреме – до кога ќе врне?

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во јужната половина од земјава на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Поради спуштање на постудена воздушна маса, позначителна нестабилност се очекува кон крајот на денот кон сабота.Утринската температура ќе […]

Повеќе

Голем циклон над Македонија – и денеска невреме, еве до кога ќе врне

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне и околу пладне во западните делови нестабилно со пороен дожд и грмежи, а попладне нестабилно ќе биде и во југоисточните делови.Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната температура од 23 до 32 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6. […]

Повеќе

Денеска нагла промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, доцна попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во западните делови.Утринската температура ќе се движи од 10 до 18, а дневната од 27 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 8. Во Скопје слично […]

Повеќе

Сонце па нагла промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер.Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 28 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала облачност и со слаб до умерен северен […]