Tag: вода

Препораки

Чувајте го здравјето на горештините: Спасете се од дехидрирање и топлотен удар, хранате се вака

Секоја година кога ќе почнат горештините лекарите апелираат да се внимава и да се грижиме за здравјето. Особено треба да внимаваат постарите лица, хронично болни и трудниците. Потребно е да седиме во затворена просторија во која има температура која ни одговара. Потребно е да се пие многу вода. Топлото време […]

Препораки

Од сонце до силно невреме: Како да се заштитиме од наглите промени, еве што да јадеме

Наглите промени на температурата особено деновиве навистина делуваат штетно на сите нас. Метеопатите знаат колку тегоби може да предизвика честата промена на времето, од сонце до дожд и силни невремиња и обратно. Сето тоа влијае на здравјето, а метеопати има на секој крај на светот. Времето носи вируси, мачнини, главоболки, […]

Tips & Tricks

Решение за најголемиот проблем и во лето и во зима – спасот е дома, нема веќе да се срамиме

Смрдливите нозе се голем проблем за сите нас, но сепак постојат природни решенија и за оваа мака. Имено, потребни ви се топла вода, јаболков оцет и сода бикарбона. Се става во леген јаболков оцет, па се ставаат нозете 20 минути. Се сушат, па се ставаат во вода уште 20 минути, […]

Препораки

Секое утро испијте чаша од ова – штити од болести, а се прави толку лесно

Секое утро нека ви почнува со медена вода, а тоа ќе ви помогне да ви се исчисти телото и да бидете здрави како дрен. Растворете едно лажиче мед во вода и оставете да отстои преку ноќ. Испијте ја наутро водата на празен стомак. Се користи шест месеци за поголем ефект. […]

Препораки

Ги фрламе а се поздрави од јагодите: Чај за сите болести за кој не сме знаеле

Сите ги фрламе листовите од јагодите и се насладуваме само со плодот, а не знаеме колку се здрави и каква грешка правиме.Имено, тие имаат повеќе витамин Ц, отколку во самиот плод на јагодата. Од нив може да си направите чај кој го чува нервниот систем, помага против стрес и нервоза, […]

Препораки

Овој зеленчук е „цар на летото” – има 95% вода, многу витамини и помага за слабеење

Во лето ни е најважно да бидеме во топ форма и да имаме фит тело. Се храниме здраво и се трудиме да загубиме килограми.Супер намирницата на летото е краставицата. Краставицата е царица на летото и има 95 проценти вода во себе. Шолја со кругови краставица може да ја изгасне жедта […]

Tips & Tricks

Извадете ги етикетите без да ги изгребете садовите – Има трик без рибање и нервози

Ако сте купиле некој нов сад за домаќинството, а при тоа сакате да ја извадите етикетата, а да не се оштети новиот произвор, имаме лесен и брз трик за вас.Наместо да рибате, да се мачите и потите, па садот да се изгребе и тоа да создаде дополнителна нервоза, земете едно […]

Препораки

Ова се случува со телото кога не пиете доволно вода – некои состојби се многу опасни

Водата е многу важна за телото и докажано е дека треба да се пијат околу 2 литри на ден.Ако не ја внесувате потребната количина, може да направите штета на телото, а ова се само дел од симптомите. Дури и средна дехидратација може да има бројни негативни последици. Симптомите се: Хроничен […]

Tips & Tricks

Домашно евтино средство за чистење на под – Вака нема да се оштети со години

Сите знаеме колку паркетот и ламинатот брзо се оштетуваат, па затоа треба правилно да се чистат и да се внимава многу на нив.Имено, треба да се одвикнете од тоа со високи потпетици да одите по дрвените подови, бидејќи така најмногу се оштетуваат. Идеалната температура за дрвени подови е 15-26 степени […]

Препораки

Не се трујте со апчиња: Најмоќен домашен лек за инфекции на уринарен тракт

Направете си сами лек за уринарни инфекции кој е подобар и од антибиотици и лекарства. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Магдонос и сода бикарбона  Исечете го магдоносот без да се лепи на ножот Здравствени придобивки од магдоносот Прочистете го организмот и слабејте со магдонос Леб со маслинки и магдонос Магдоносот е најздрав […]