Tag: вода

Препораки

Вечерва сварете ги овие две состојки пред спиење и испијте – Утрото ќе доживеете промена

Направете вкусен напиток кој се пие пред спиење, брз е и лесен и составен од само две состојки, а помага за здравјето. Ви требаат една банана и 1 литар вода, но и малку цимет за арома. Се врие водата и се додава цела банана со кора, а отсечете и ги […]

Tips & Tricks

Вака исчистете ги старите калапи за мафини – Ги снемува и најтврдокорните дамки

Ако за подготовката на мафини не користите хартиени калапи, или смесата ви прави проблем односно останува на дното, има начин лесно да ги измиете и исчистите темелно калапите. Се загрева рерната на 180 степени и се разматуваат две лажици сода со литар топла вода. Се меша да се раствори и […]

Tips & Tricks

Водата во која варите компир решава голем проблем – Никогаш веќе нема да ја фрлите

Не правете грешка и не ја фрлајте водата во која варите компир. Имено, таа има многу витамини и нутритиви и со неа полевајте ги билките.Ќе цветаат и ќе бидат свежи.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет […]

Повеќе

Пролетно чистење на организмот: Рецепт за детоксикација

Ви донесуваме рецепт за најдобра детоксикација на организмот… Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега […]

Tips & Tricks

Мусаката ќе биде мека и вкусна – Само ставете го ова во рерна

Кога готвите месо или мусака во рерна има трик како да бидат меки и со супер арома. Додека ги печете во рерната ставете и мал сад со вода. Така ќе бидат меки и вкусни. Повеќе вести на Готви.мк:Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена […]

Препораки

Секогаш ставајте ги бадемите во вода пред јадење – Во лушпата има опасна состојка

Бадемите се здрави и вкусни и погодни за диета и слабеење, а имаат и важна состојка. Имено, во лушпата имаат танин состојка која спречува здравите и хранливи материи да се апсорбираат во телото. Затоа, ставете ги бадемите секогаш во вода, нека покиснат и потоа излупете ги и јадете ги. Јадете […]

Tips & Tricks

Се прејадовте, мачно ви е и имате болки? – лекот е во кујната

Ако се прејадовте, имате подуен стомак, болки и гасови, ви треба лек од кујната. Водата со лимон е одлично решение. Лимонот помага иако е кисел и го намалува дуењето, а помага и за да се разгради храната. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој […]

Tips & Tricks

Ќе мириса цел дом, подобро од освежувач – ставете евтин зачин во вода и зовријте

Ако мака мачите со проветрување на просториите, тогаш имаме супер трик за вас. Ставете вода во тенџере да зоврие, па ставете малку цимет. Доволни се стапче или две цимет, па варете ги уште малку откако ќе зоврие водата. Миризбата ќе направи опасен мирис во целиот дом.   Повеќе на Готви.мк: […]

Pastes, Tips & Tricks

Вака нема да згрешите со тестенините – колку вода е потребно за да се сварат?

За тестенините да бидат вкусни, потребно е да се варат во многу вода. На 250 грама тестенини требаат три литри вода. Вака ќе се сварат брзо и ќе бидат вкусни. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета […]

Препораки

Земете лажица мед па вода на празен стомак – светот го користи овој метод

Наутро кога ќе се разбудите од спиење, земете лажица мед на празен стомак, па веднаш напијте се вода и тоа млака. Брзо ќе се апсорбира во телото, ќе ви го подобри имунитетот, ќе создаде отпорност на бактерии и вируси. Помага и за подобра работа на цревата. Ја храни и кожата. […]