Tag: вкусно

Видео, Салати

Не фрлајте јајца по Велигден: Салата од ротквици и јајца

Ако сакате нешто вкусно, здраво и совршено за секоја салата, тогаш оваа пролет јадете многу ротквици, а ние ќе ви дадеме неколку причини зошто да го направите тоа.Ротквиците спречуваат инфекции и вируси, а воедно и ги елиминираат сите отрови и токсини од телото.Овој зеленчук има и антиканцерогено дејство. Ако имате […]

Главни јадења

ЈАГНЕШКО ВО РЕРНА: Сочно и вкусно како под сач!

Совршен Велигденски ручек за целото семејство… Следете ги овие чекори и за Велигден ќе добиете сочно и меко јагнешко месо испечено во рерна. Водете сметка дека јагнешкото бара подолго печење. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко […]

Видео, Главни јадења

Плетена погача со кашкавал и печеница (ВИДЕО)

Подгответе вкусна погача со печеница и кашкавал. Освен што се прави лесно и брзо, нејзиниот вкус е фантастичен! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. […]

Видео, Главни јадења

СОЧЕН ДОРУЧЕК: Прженици на француски начин!

Сакате да ги фасцинирате домашните? Овие прженици се вистинскиот избор! Француските прженици не се разликуваат во подготовка од традиционалните… барем не од почетокот на подготовката. Кога ќе го видите овој единствен начин во ова видео, ќе ви биде јасно дека пржениците не мора да бидат само обичен доручек. Фантазијата има […]

Десерти

Ова е дефинитивно најдобриот колач: Се прави во два потега, вкусот е боженствен

Ако сакате лесен и брз десерт, ви нудиме колач кој брзо се прави, побрзо се јаде. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено […]

Главни јадења

ПИТА ПОЛНЕТА СО СИРЕЊЕ: Неверојатно мека, а се прави за миг!

Оваа солена пита се превиткува во облик на коверт, а во неа можете да додадете и виршли, мелено месо, сирење или смесата која најмногу одговара на вашиот вкус. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за […]

Повеќе

Крекери со сусам

Солени крекери кои ќе ги обожавате! Послужете и уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење […]

Видео, Главни јадења

БРЗО И ЛЕСНО: Кралски доручек (ВИДЕО)

Доручекот е оброк кој не смеете да го прескокнете, а овој рецепт, дефинитивно ќе ве освои. Ви пренесуваме предлог за еден врвен и гурмански утрински доручек. Погледнете го видеото и подгответе го ова јадење за наредниот доручек. Сигурно ќе ви се допадне! Повеќе на Готви.мк: Нема веќе стоење до шпорет […]

Десерти

Домашен какао крем

Направете сами вкусен крем кој сите ќе го обожаваат! Повеќе на Готви.мк: Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната […]

Tips & Tricks

ОВА НЕ ГО ЗНАЕВТЕ: 7 причини поради кои треба да јадете свеж лимон!

Ова се причините поради кои ова чудесно овошје треба да биде дел од вашата исхрана. 1. Слободни радикали во акција Витаминот Ц е најважен антиоксиданс и ги неутрализира слободните радикали во и надвор од клетките. Тие се одговорни за оштетувања на мембраните во клетките кои доведуваат до низа хронични болести. […]