Tag: витамини

Препораки

Напиток со кој понеделникот нема да биде лош ден – Разбудете се енергични

Понеделник е ден во кој почнуваат работните обврски, учењето и се одвикнуваме од одморот за викенд.Ако сакате нешто здраво, што ќе ве освежи и ќе ви го направи денот убав, почнете ја неделата вака.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Овој сок заменува лекови   Чај за желудникот – нема да […]

Препораки

Оваа храна ги остава докторите „без работа” – За здрава диета и превентива од болести

Бројни истражувања ширум светот потврдија дека виолетовата храна го штити срцето и целото здравје на телото. Намирниците како што се модриот патлиџан, црвената зелка, сливите, грозјето, боровинките, капините… ги намалуваат штетните и слободни радикали во телото, помагаат за превенција на многу видови рак, хипертензија, холестерол, срцеви заболувања и дијабетес. Исто […]

Посно и веге

Посна чорба од спанаќ – Чинија полна витамини

Направете вкусна и закрепнувачка чорба со спанаќ. Полна е супер вкус и витамини.Ова е рецептот:     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Посна чорба од кисела зелка варена во расол Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи […]

Препораки

Изобилуваат со влакна и штитат од болести – Толку се здрави што се препорачуваат и на трудници

Крушите се вид овошје со многу витамини и хранливи состојки. Содржат доста растителни влакна, со што превенираат надуеност, тегоби и помагаат заодржување на нормален холестеролот. Тие се извор на витамини Ц, К, Б2, Б3 и Б6, па затоа се препорачливи и за трудници. Крушите содржат фолна киселина, калциум, калиум, магнезиум, […]

Препораки

Го прочистува организмот и помага при слабеење: Најздравата намирница на светот

Замислете си зеленчук кој ги дава речиси сите неопходни витамини и хранливи состојки за човековиот организам, подмладува, го детоксифицира телото и помага за превенција од многу болести. Како круна на сето ова е и многу вкусна и оди во комбинација со многу јадења. Таков зеленчук навистина постои, а тоа е брокулата. […]

Препораки

Листовите зелка делуваат како „прва помош“ – Може да ги користите вака

Зелката е зеленчук полн витамини, особено со витаминот Ц, кој помага за многу болести. Сепак, освен за јадење, зелката може да се користи и за спас од многу ситуации. Ако имате повреда или изгореница, на местото треба да ставите зелка. Фиксирајте ја како завој и оставете ја преку ноќ, а […]

Препораки

Намалува холестерол и јакне имунитет – Туршијата помага вака

Нашиот регион е познат по домашната туршија. Она што малкумина го знаеме е колку е туршијата здрава. Сите намирници во туршијата содржат пробиотици, а тие ја чуваат микрофлората на цревата. Важни се за одржување на здрав систем за варење, а се борат и со лошите бактерии и инфекции. Воедно, зеленчукот во […]

Повеќе

Домашен лек за одлична крвна слика – Најважно е што има супер вкус

Направете домашен лек за супер крвна слика. Ви требаат неколку намирници: Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за цел спектар болести Природен лек за голем гинеколошки проблем […]

Препораки

Овој зеленчук секогаш го чуваме во фрижидер – Тоа е голема грешка

Цел живот сите доматите ги чуваме во фрижидер, но тоа не треба да биде така. Според некои најнови истражувања, доматите треба да се чуваат на собна температура за да не ги загубат дел од витамините и хранливите вредности, но треба да се внимава и да не бидат изложени директно на […]

Препораки

Сок полн витамини кој штити од болести

Направете сок полн витамини и здравје кој помага за зајакнување на имунитетот и превенира многу болести. Потребни ви се црвена зелка, слива, портокал, цвекло и целер кои се блендираат. Оваа комбинација е здрава бидејќи само црвената зелка содржи 85 проценти од неопходниот дневен внесна  витамин Ц. Има и витамини А,Е,К, […]