Tag: витамини

Препораки

Полна е со витамини – ставајте ја руколата во салати

Руколата е совршена за салата, има супер вкус и аром, а е дел од фамилијата на брокула, зелка, кељ… Руколата е хранлива и лековита. Богата е со вода, калиум, фосфор, белковини, витамини А, К и Ц, како и Б комплекс. Позитивно влијае на здравјето и го нмалува ризикот од многу […]

Повеќе

Сок полн витамини од три состојки – идеален за сезоната на настинки

Направете вкусен и здрав сок полн витамини од три ссотојки.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги […]

Препораки

За рани, отоци, и болки по доењето – овој зеленчук не е само за јадење, помогнете си вака

Зелката е зеленчук кој често го користиме, знаеме дека е богат со витамини особено витамин Ц, но не знаеме колку е таа здрава. Листовите изобилуваат со здравје, помагаат ако имате отоци на рацете и нозете, па се што треба е да замотате лист зелка. Помага зелката и за правилна работа […]

Главни јадења

Омиленото топло есенско јадење: Брза чорба од тиква

Вкусна чорба со тиква, омиленото есенско јадење на секој од нас. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Препораки

Овошје идеално за жените – за плодност, сјајна кожа и коса и слабеење

Постои овошка која е идеална за жените, а тоа е малината. Малината дава 44 посто од дневниот потребен витамин Ц. Спречува кожата да старее, помага за диета, а при тоа богата е со фолна киселина која е неопходна за плодност и трудници, витамини К, Е5, манган, магнезиум, бакар, калиум, омега […]

Препораки

За есен без настинки и грип: Сите го цедиме лимонот па ја правиме оваа грешка, а може да спаси живот

Сите го цедиме лимонот, го користиме сокот, а кората ја фрламе, но не знаеме каква голема грешка всушност правиме со тоа. Кората на лимонот е богата со витамини, дури побогата од самата течност. изобилува со витамин Ц, витамин А, како и калиум, калциум и влакна во себе. Кората ги опушта […]

Главни јадења

Видео рецепт: Крем супа за студените денови – чинија полна здравје и витамини

За студените денови кои дојдоа, направете супер крем супа од брокула и карфиол, богата витамини.         Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен […]

Препораки

За брзо зараснување на рани, мозолки и имунитет – јадете ја оваа намирница почесто

Кромидот е супер намирница која се користи за секое јадење. Иако мириса силно и создава солзи, многу е здрав. Ако го ставите на рана, брзо ќе зараснат, а помага и за акни и мозолки. Идеалната количина за здравје е 600 до 1.200 милиграми дневно според истражувањата. Сепак, треба да го […]

Препораки

Не чини многу а прави чуда за телото – за имунитет, вируси и тело кое пука од витамини

Има намирници кои не чинат многу, а прават чуда за телото. Тука се вбројува и лимонот кој е познат одамна колку е здрав. Богат е со витамин Ц, А, Б4, Е како и фосфор и цинк. Има антибактериско дејство, помага против вируси и воспаленија, служи за имунитет. Се користи и […]

Препораки

Секогаш замрзнувајте го сокот од портокали – има добра причина за здравјето

Портокалите се најкорисното цитрусно овошје, имаат пријатен и освежителен вкус и многу се здрави и полни со витамини и минерали. Шпанските научници откриле дека овој напиток е уште поздрав и покоросен за телото ако се замрзне. Вака важни каротеноиди по одмрзнувањето се претвараат во честички, кои организмот полесно ги прима. […]