Tag: витамини

Препораки

Има повеќе витамин Ц од секое друго овошје: Сок од киви

Сокот од киви може да си го подготвите во својата кујна со многу малку труд, со што за неколку минути ќе имате здравје во чаша. Едноставно е – излупете го кивито и ставете ги во блендер или соковник.Истражувањата покажале дека сокот од киви содржи двојно повеќе витамин Ц од портокалите […]

Препораки

Крушата како лек – Нема да верувате за што сè помага оваа овошка

Крушата е едно од најздравите видови овошје кое може да се јаде свежо, а со него може да се прават и салати и свежи сокови кои изобилуваат со здравје.Крушата има витамин Ц, има фруктоза и гликоза, како и пектин кој служи за добра функција на дебелото црево. Крушата е извор […]

Повеќе, Препораки

Летото е време за коктели: Овошје во чаша за здрав ден

Со овошје во чаша имајте енергичен и здрав ден. Поврзани вести на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? […]

Повеќе

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Сокот од јаболко е „цар” на сите овошни сокови. Јаболкото само по себе има голем број витамини и е едно од најздравите овошја.Сокот од јаболко е извор на енергија, полн е со хранливи материи и витамини, меѓу кои А, Ц, К и Б. Овој сок помага за реума, кардиоваскуларни заболувања, […]

Препораки

Зошто е здраво да јадеме праски?

Праските се овошје во кое уживаме летното време, а еве и зошто треба да ги консумираме почесто.Праските се богати со витамини А и Ц, тие се одлични за кожата, па затоа ако сакате совршен тен, консумирајте ги и на плажа. Праските делуваат благотворно и на нервите. Tие ги смируваат нашите […]

Повеќе

Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини

Направете вкусно смути со јаболка и ленено семе кое ќе ви помогне да бидете во топ форма, а воедно има и одличен вкус  Поврзани вести на Готви.мк Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за […]

Препораки

Помагаат при многу болести: Јадете киви

Одлични се да се јадат свежи, а може да се комбинираат во торти, слатки, смути, сокови… Како и да ги употребите, кивито изобилува со здравје.Кивите се богати со Витамини А, Ц и Е. Помагаат во борбата против многу болести, како и вишокот килограми. Имаат диетални влакна кои помагаат при дијабетес, […]

Салати

Салата со многу зеленчук и кубети

 Направете вкусна и освежителна салата со зеленчук и кубети. Поврзани вести на Gotvi.mk Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на […]

Препораки

Имаат повеќе витамини од портокалите и лимонот: Јадете пиперки!

Црвени, зелени или жолти, пиперките се незаменлив дел на македонската трпеза. Ние ви нудиме причина повеќе зошто да ги јадете и да уживате во вкусот. Пиперката содржи витамин Ц, односно во неа има повеќе од овој витамин отколку во портокалот и лимонот. Содржи и витамини Б и Е кои помагаат […]

Препораки

Зелени листови полни здравје – Еве зошто да јадете марула

Марулата или зелената салата, освен што е навистина евтина и ја има во изобилство во маркетите и пазарите, изобилува со здравје.Таа е совршена за да бидете во фит форма бидејќи има многу малку калории и маснотии, поради што помага во слабеењето. Таа го подобрува варењето на храната и работата на […]