Tag: витамини

Повеќе

Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини

Направете вкусно смути со јаболка и ленено семе кое ќе ви помогне да бидете во топ форма, а воедно има и одличен вкус  Поврзани вести на Готви.мк Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за […]

Препораки

Помагаат при многу болести: Јадете киви

Одлични се да се јадат свежи, а може да се комбинираат во торти, слатки, смути, сокови… Како и да ги употребите, кивито изобилува со здравје.Кивите се богати со Витамини А, Ц и Е. Помагаат во борбата против многу болести, како и вишокот килограми. Имаат диетални влакна кои помагаат при дијабетес, […]

Салати

Салата со многу зеленчук и кубети

 Направете вкусна и освежителна салата со зеленчук и кубети. Поврзани вести на Gotvi.mk Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на […]

Препораки

Имаат повеќе витамини од портокалите и лимонот: Јадете пиперки!

Црвени, зелени или жолти, пиперките се незаменлив дел на македонската трпеза. Ние ви нудиме причина повеќе зошто да ги јадете и да уживате во вкусот. Пиперката содржи витамин Ц, односно во неа има повеќе од овој витамин отколку во портокалот и лимонот. Содржи и витамини Б и Е кои помагаат […]

Препораки

Зелени листови полни здравје – Еве зошто да јадете марула

Марулата или зелената салата, освен што е навистина евтина и ја има во изобилство во маркетите и пазарите, изобилува со здравје.Таа е совршена за да бидете во фит форма бидејќи има многу малку калории и маснотии, поради што помага во слабеењето. Таа го подобрува варењето на храната и работата на […]

Повеќе

Почнете ја неделата здраво: Смути за подобрување на метаболизмот

Направете смути кое го штити вашето здравје и го подобрува метаболизмот: Уживајте во чаша полна здравје! Поврзани вести на Gotvi.mk Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити […]

Препораки

Јадете малини и подобрете го вашето здравје

Малините се вкусни да се јадат свежи, може да се комбинираат во смути, сладоледи и колачи. Без разлика како ќе ги употребиме, тие се извор на здравје кој треба почесто да го консумираме. Малините помагаат за регулирање на притисокот, за намалување на холестеролот, за подобра работа на дигестивниот систем, како […]

Препораки

Овој зеленчук има повеќе витамини и од јаболкото

Доматите ги има во изобилство во летниот период, секогаш можат да се најдат свежи во маркетите или на пазарите, а еве зошто е здраво да ги консумиратеТие имаат само 18 калории во себе, па затоа помагаат за слабеење. Имаат изобилство на витамини со што го штитат нашето тело, како и […]

Повеќе

Портокалово смути – за да бидете активни цел ден

Направете вкусно смути од праски и моркови кои сега ги има по одлична цена и во изобилство на пазарите и мркетите во земјава. Поврзани вести на Gotvi.mk: Смути од лубеница за почеток на денот – чувар на вашето здравје Направете смути од портокал кое децата ќе го обожаваат Хранливо и […]

Препораки

Слабокрвни сте? – Со овој природен рецепт подобрете си го здравјето

Ако имате проблеми со слабокрвност, тогаш овој рецепт е совршен за вас. Поврзани вести на Gotvi.mk: Смути од лубеница за добар почеток на денот – чувар на вашето здравје Направете смути од портокал кое децата ќе го обожаваат Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло Смути – дневна […]