Tag: витамини

Салати

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Вкусни и креативни салати – живејте здраво!

Оброкот не е оброк без салата. Салатите се богат извор на витамини, а со тоа и богат извор на здравје, па затоа се особено важни во есенскиот период во кој има многу настинки и грипови.Ви нудиме видео рецепт за три генијални идеи за салати.   Повеќе рецепти на Готви.мк: Сигурно […]

Препораки

Заштитниот знак на есента: Зошто треба да јадеме костени?

Питомите костени претставуваат природни извори на енергија и здравје, така што неопходни ни се во текот на овие ладни денови, но и дивиот костен, иако не е за јадење, е навистина лековит плод.Содржат вредни минерали и витамини како што се магнезиум, калциум, калиум, фосфор, железо и речиси сите групи од […]

Повеќе

И ПОНЕДЕЛНИКОТ МОЖЕ ДА БИДЕ УБАВ ДЕН: Смути за здрав почеток на неделата

Понеделник е ден кој никој не го сака, бидејќи го означува стартот на работните обврски и крајот на викенд дружбите со најблиските.За да ја почнете оваа недела, среќни, свежи и здрави, како и полни со енергија за претстојните обврски, ви нудиме неколку рецепти за смути кои ќе ви го направат […]

Главни јадења

Супа од карфиол полна здравје – оружје против есенските настинки

Направете супа од карфиол која ќе ве стопли и ќе ве направи имуни на настинките и вирусите во есенските денови. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од […]

Препораки

Ручекот не е ручек без салата: Зошто е добро да се јаде црвена зелка?

Црвената зелка има одличен вкус, интересно изгледа и полна е витамини. Освен што користи за салати, одлично го надополнува и вкусот на гравче.Богата е со витамини Ц и К, и многу е поздрава од зелената зелка. Помага да се намалат проблемите со кожата, болестите на срцето, шеќерот во крвта, и […]

Препораки

Есенско богатство: Зошто треба да јадеме дуњи?

Од октомври до декември се шири опоен мирис на дуњи – овошјето со златна боја, хранливи и здрави состојки и супер вкус.Се смета за симбол на плодноста, Французите дури прават сирење од неа, а посебно овој специјалитет го јадела Јованка Орлеанка. Потекнува од Анадолија има многу витамин Ц, каротен, витамини […]

Препораки

СПРЕЧУВААТ СРЦЕВ УДАР: Маслинките се чувар на здравјето – еве како помагаат

Маслинките се природен штит за канцерогени заболувања, ја смалување на стресот и за разни болести.Маслинките го чуваат здравјето на вашето срце, бидејчи кога холестролот оксидира, во крвните садови се наталожува маснотија, а таа може да предизвика срцев удар. Тие ја спречуваат оваа оксидација и го штитат организмот. Помагаат и при […]

Главни јадења

Подгответе посна витаминска чорба

Уживајте во вкусна чорба полна со витамини… На здравје! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт […]

Tips & Tricks

ПОЕФИКАСНА ОД ДИЕТИТЕ: Оваа овошка го намалува чувството на глад

Калинката е чудотворно овошје кое има одличен вкус, а може да се користи и за слатко, торти и колачи, сокови, но и за време на држењето диети.Калинката, освен што е здрава и има бројни придобивки за здравјето, исто така помага да се намали чувството на глад. Калинките го штитат телото, […]

Tips & Tricks

ДОАЃААТ МАНДАРИНИТЕ: Четири причини зошто максимално да ги искористите!

Мандарините се вкусни и речиси сите ги сакаат. Но, дали знаете дека од тоа цитрусно овошје имате повеќекратна здравствена корист – го намалува ризикот од појава на рак, поттикнува слабеење… Може да го намалат ризикот од рак Мандарините можат да го намалат ризикот од рак на црниот дроб. Имено, научниците […]