Tag: витамини

Видео, Повеќе

Направете сок од краставица – содржи еден важен хормон

Направете си сок  од краставица, таа е диетална, здрава, богата витамини и не дебелее, а содржи и важен хормон. Еве како делува: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети […]

Видео, Предјадења

Појадок на мој начин: Почнете го денот со витаминска бомба

Почнете го денот здраво и вкусно, со витаминска бомба. Направете совршено смути  во чаша.Еве што ви треба и како се прави:   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат […]

Препораки

Има витамини кои не исчезнуваат со варење – јадете го овој зеленчук

Јадете го овој зеленчук и бидете здрави како дрен. Целерот кој кај нас секогаш може да се најде по пазарите, има многу витамини и минерали и помага за многу проблеми и болести.Целерот има витамини кои не исчезнуваат кога се вари или готви. Помага за тешки болести како превенција на рак, […]

Видео, Препораки

Сок полн витамини за имунитет: Вкусно овошје во чаша

И за здравје, и за имунитет и за ноќи и денови со пријателките. Направете вкусен џус богат витамини во чаша. Видеото ќе ви покаже што ви треба:   Повеќе вести на Готви.мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од […]

Tips & Tricks

Зошто сурутката стана толку популарна напивка?

По состав е слична на мајчиното млеко, проверете колку здравје нуди оваа напивка. Сурутката е намирница која е богата со калиум, натриум, фосфор, цинк, железо и бакар. Од витамини изобилува со Б2, Б5 и Б6, а богата е и со белковини. Многу спортисти ја користат бидејќи е непресушен извор на […]

Видео, Препораки

Витамини еден тон, мириса на лето: Направете сок од вишни

Направете го сокот од вишни кој е вкус на нашето детство. Оваа витаминска бомба има супер вкус.Еве што ви треба и каква е постапката:   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: РИЗНИЦА ОД ЗДРАВЈЕ: Сок од домати – 1001 причина зошто да го пиете Како прави Италијанци: Направете вкусни брускети со домати […]

Tips & Tricks

Предности на кората од портокал: Нејзиниот прав го зајакнува имунитетот!

Кога ќе излупите портокал, прво ја фрлате кората во ѓубре. Овој чекор отсега треба да го прескокнувате, бидејќи токму овој дел од портокалот содржи најмногу витамин Ц, дури два пати повеќе од самиот плод. Кората од портокалите покрај големата количина витамин Ц содржи исалвестрол Q40 и лимонел – состојки кои […]

Салати

Микс салата – бомба со витамини, подобра од шопска и мешана

Направете вкусна и освежителна салата полна витамини и здравје со супер вкус. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко […]

Видео, Салати

Доста е од шопска, мешана, руска и пилешка: „АБЦ салата”

Направете вкусна зелена диетална АБЦ салата. Ова е се што ви треба, подготовката е брза и лесна. Се е прикажано во видеото:   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од […]

Видео, Повеќе

ВКУСОТ НА ПРОЛЕТТА: Направете сок од јагоди – БОМБА со витамини

1 кг јагоди, 2 литри вода 1 лимонтус и 250 гр. Шеќер се се што ви треба за највкусен сок од јагоди. Вкусот на сочна и блага јагода е неодолив.. А, откако ќе ги откриете нивните здравствени предности, дефинитивно ќе ги засакате уште повеќе. Еве зошто се смета дека треба […]