Tag: вино

Главни јадења

Посебен деликатес ако ви здодеа од обични ручеци: Лигњи со бело вино и кашавал

Сите кои сакаат морска храна обожаваат лигњи и во зимските месеци им фали ова јадење и морето. Ова е супер морски специјалитет.   На здравје! Повеќе салати на Gotvi.mk: Врап со туна кој се прави за 5 минути Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: […]

Главни јадења

Јунешко во вино

За следниот ручек ви предлагаме да направите јунешко во вино. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Главни јадења

Печурки со вино и растопен пармезан – деликатес готов за 10 минути

Направете вкусни шампињони во вино со пармезан. Неодолив и вкусен спој. Повеќе Готви.мк рецепти: Лудило од вкус за љубителите на печурки Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со […]

Посно и веге, Салати

Деликатесна салата за постот – Преливот ја прави посебна

Вкусна и посна салата за велигденскиот пост.Неколку состојки и имате деликатес.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано […]

Десерти

Колач со гриз и вино – Мирисот од кујна „опива”

Направете вкусен колач со гриз и вино. Нешто многу вкусно и со неодолива арома. Еве ги потребните состојки и начинот на подготовка: Уживајте во вкусот на овој десерт 🙂 Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници Бомбици со кокос Кремасти колачи со кокос Трилече – неверојатно вкусен домашен […]

Главни јадења

Пилешко месо со бело вино – Звучи едноставно, а толку е вкусно

Звучи како едноставно јадење, но кога ќе го пробате ќе се воодушевите, а и аромата е повеќе од неодолива. Ви требаат неколку намирници: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Плескавици со еден додаток Плескавици од пилешко и шампињони Поховани батаци Батаци во сос Гурмански батаци Вкусни месни залаци Пита со мелено […]

Повеќе

За најдобро зимско уживање: Варено вино со портокал и брусница

Вареното вино е омилен зимски пијалак кој ја подигнува температурата на повеќе начини, како во телото така и во главата… Еве еден рецепт, кој е малку поинаков од класичниот, но истовремено е фантастичен! Консумирајте умерено! Алкохолот е забранет за помлади од 18 години! Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти: Мажите […]

Главни јадења

Рецепт кој дава нов вкус и одлична арома: Колбаси во вино

Ако сакате необичен и вкусен деликатес, ова е рецепт за вас. Направете вкусна тава со колбаси и вино. Ова е рецептот: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Руски гулаш со најкремаст сос Сочно месо во сос Црвен сос во шампињони Сочни шницли во сос од кромид Тартар сос Кременадли во ајвар […]

Препораки

Хронично сте уморни и ненаспани? Направете ја оваа природна смеса во кујната

Ако сте хронично уморни, ненаспани или заморни, направете смеса во кујната за енергија и виталност. Го забрзува метаболизмот, ја прочистува крвта, ги елиминира вишокот маснотии во телото и помага за имунитет. Ова е природен напиток за чистење на крвта, но следниот третман направете го по пауза од шест месеци. Природните […]

Видео, Главни јадења

Највкусниот зимски оброк: Вински гулаш каков што не сте пробале (Видео)

Во ова зимско време, винскиот гулаш ќе ви биде едно од омилените јадења! Послужете и уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано […]