Tag: вид

Препораки

Не се само морковите – Намирници кои секојдневно треба да ги јадете за добар вид

Постои храна со која може да го подобриме видот.  Тука на прво место се секако морковите кои имаат многу витамини и каротен и се познати по ова дејство.На листата се наоѓаат и цитрусно овошје, бобинки, лиснат зеленчук, риба и јајца кои треба да ги јадете.   Повеќе на Готви.мк: Чајот […]

Повеќе

Моќен природен лек: Го поправа памтењето, топи маснотии, го подобрува видот и слухот…

Еден од најмоќните природни лекови, не само што ќе ви го подобри помнењето за 80%, туку и ќе ви ги истопи масните наслаги со кои се борите со години. Клучната состојка е ренот кој е богат со витамин Ц, калиум, витамините Б1, Б2 и Б6, како и железо, магнезиум и […]

Препораки

Има повеќе калциум од млекото – Помага за превенција од болести, холестерол и депресија

Има повеќе калциум од млекото, богат е со влакна и омега 3 масни киселини. Се работи за кељот, кој е и здрав и вкусен. Содржи витамини Ц, А, К, многу други витамини и минерали, растителни влакна, калциум, калиум и многу други состојки здрави за нас. Се покажало дека штити од […]

Tips & Tricks

Имате проблеми со видот? – оваа храна ќе ви помогне подобро од капки

Постои храна со која може да го подобриме видот и да решиме проблеми со него. Тука на прво место се секако морковите кои имаат многу витамини и каротен. На листата се наоѓаат и цитрусно овошје, бобинки, лиснат зеленчук, риба и јајца. Јадете ги почесто.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ […]

Препораки

Овој лек го криеле со години: Вратете го видот за миг

Ако имате проблеми со очите и видот, ви нудиме стар лековит рецепт криен со години.   Се се чисти, се ситни и соединува па се става во блендер. Се зема лажица пред оброк на ден. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што […]

Препораки

Спанаќот е добар и за видот

Спанаќот освен што е извор на железо корисно за нашето здравје, има и многу други позитивни страни за кои веројатно не сте ни знаеле.Имено, спанаќот содржи витамини А, Ц и К, магнезиум, калциум и бета каротен. Помага за многу болести и ризикот од губење на видот. Ова е докажано преку […]