Tag: Велигден

Видео, Главни јадења

Велигденска корпа од тесто: Оригинална декорација на свечената трпеза

Оригинална декорација за Велигденска трпеза… Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Tips & Tricks

Едноставна техника за бојадисување јајца со алуминиумска фолија

Ви предлагаме уште една интересна и едноставна техника за бојадисување јајца. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Видео

Видео: За весел и шарен Велигден – Најубава декорација со салфети

За најубава Велигденска трпеза, ви нудиме да направите декорација со салфета во која може да ги ставите Велигденските јајца, бонбони, украси, или едноставно да ги ставите во чиниите за Велигденскиот ручек. Се е прикажано во видеото, ви требаат салфети во различни бои.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички […]

Повеќе

Пред да се офарба првото јајце домаќинката се прекрстува – Значењето на Велики четврток

Велики четврток е денот во најтешката, последна недела пред велигден, најголемиот празник во Христијанството. На овој ден се вапцаат јајца, а домаќинките рано стануваат за да имаат офарбани Велигденски јајца. Иако има различни техники и бои за вапцање, за шарена Велигденска кошница, сепак се фарбаат прво црвени традиционални јајца. Бојадисаните […]

Tips & Tricks, Видео

Магично шарени Велигденски јајца: Едноставна техника за бојадисување

Еве како да направите шарени Велигденски јајца… Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и […]

Препораки

Внимавајте лесно се расипуваат – За колку време мора да се изедат јајцата кои биле надвор од ладилник?

За најголемиот празник Велигден се вапцаат многу јајца, и секогаш остануваат бидејќи правиме повеќе од потребното. Варените јајца имаат краток рок, треба да се чуваат во ладилник најмногу до недела дена. Ако е подолго од два часа на собна температура, веќе е подложно за развој на бактерии. Ако ги држите […]

Салати

Салата со јајца – Не ги фрлајте по Велигден туку направете деликатес 

Направете вкусна салата со јајца по Велигден. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Tips & Tricks, Видео

Нов совршен трик за бојадисување јајца (Видео)

Ако сакате Велигден да го прославите со нова декорација, тогаш овие шарени јајца се вистински погодок.Вака единствени шари ќе постигнете со малку лушпи од кромид и боја за јајца. Лушпите од кромид издробете ги на ситно и ставете во еден сад. Белите јајца потопете ги во вода, потоа извалкајте ги […]

Повеќе

Шарени Велигденски јајца – Ви требаат мрвици

Ако сакате да направите совршени шарени јајца за Велигден, ви треба само една намирница. Откако ќе ги сварите јајцата, премачкајте ги со белка од јајце и валкајте ги во шарени декоративни мрвици. Ќе бидат радост за децата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован […]

Деликатеси

Велигденски зајачиња од тесто

Направете вкусни зајачиња од тесто за Велигден. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]