Tag: варење

Tips & Tricks

Трик за совршен ориз – Секогаш варете го вака

Ова е трик за супер сварен ориз. Секогаш варете го со капак, а откако ќе се свари нека отстои 10 минути. Така ќе има свиленкаста текстура. Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за […]

Pastes, Tips & Tricks

Трик за совршено варени тестенини – Вака нема да се распаднат

Постои трик за совршени тестенини во вашата кујна. Ако сакате да бидат совршени, варете ги минута две помалку од напишаното. Кога ќе им ставите врел сос, дополнително ќе омекнат, па затоа се варат пократко. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава […]

Tips & Tricks

Не ги фрлајте пукнатите јајца – Има начин како да се сварат

Ако јајцата малку напукнале во ладилникот, не ги фрлајте, има начин да се сварат. Замотајте ги пукнатите јајца во фолија и ставете ги да се варат. Вака нема да фрлате храна. Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги […]

Tips & Tricks

Оризот секогаш варете го со капак – Трикови за вкусен ручек

Ова е трик за супер сварен ориз. Секогаш варете го со капак, а откако ќе се свари нека отстои 10 минути. Така ќе има свиленкаста текстура. Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани […]

Tips & Tricks

Додадете го ова кога варите ориз – Ќе имате деликатес на трпеза

Ако сакате оризот да не биде само обично јадење, има еден мал и лесен трик. Кога го варите додадете пиво во водата.Верувајте ќе има супер вкус, а постапката на варење е вообичаена. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт […]

Препораки

Вака правилно се вари турско кафе – густо, вкусно и со арома

Вака правилно се вари домашно турско кафе, без грешки, за да биде кремаво и вкусно и во полн сјај.Прво и основно за добро кафе е квалитетно кафе, па не штедете на него, а второ најважно е дека на почетокот водата не треба да зоврие, туку се загрева до пред да […]

Tips & Tricks

Кога варите месо или риба додадете го ова – нема да се распаднат и ќе бидат сочни

Ако варите риба или месо, има супер трик да бидат повкусни и сочни, како и меки. Се што треба е да ставите и мала шолја млеко во водата и малку оцет или лимонов сок. Ќе биде сочно и меко месото и рибата и нема да се распаднат. Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Вака правилно се вари компир – ќе биде мек и нема да се распадне

Компирот е можеби и најкористениот зеленчук, вкусен е и здрав. Ако сакате да имате совршено сварен компир, варете го во малку вода, колку да биде покриен. Секогаш ставете капак малку отворен додека се вари. Изберете и еднаква величина компири. Не го лупете пред варење компирот, и кога го лупите нека […]

Tips & Tricks

Трик со кој зеленчукот ќе ја задржи бојата и по варењето

За зеленчукот да ја задржи бојата и по готвењето, има лесен и едноставен трик. Ставете го под млаз ладна вода по варењето. Вака ќе биде совршено. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што […]

Tips & Tricks

Трик „минута помалку” – вака ќе зготвите совршени тестенини

Постојат трикови за подготовка на тестенини, кои многу ќе ви помогнат за да не бидат преварени и да не се распаднат. Оставете ги во вода минута помалку отколку што е потребно, бидејќи додека стојат во водата, додека да се исцедат и спремат, дополнително ќе набабрат. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]