Tag: брокула

Повеќе

Таа е природен афродизијак за жените – Намирница која го зголемува либидото

Не е никаква тајна дека има намирници кои делуваат како природен афродизијак, а една од нив е и брокулата.Освен што е вкусна и здрава, таа помага и за либидото кај жените. Има многу витамин Ц и допринесува за целокупното здравје, а помага и за зголемување на либидото кај дамите.   […]

Препораки

Една порција има 30 калории – Вака брокулата не ги губи витамините

Брокулата е здрава и корисна намирница, а најдобро е да се јаде на овој начин.Се јаде сирова или пак само обарена или готвена на пареа. Има антиканцерогено дејство и многу помага за тешки состојби. Помага и за бактеријата отпорна на лекови, хеликобактери пилори. Има многу витамини А, Ц, Е и […]

Tips & Tricks

Колку време се вари брокула – Трик за совршени ручеци

Постои правилен начин на кој се вари брокулата. Имено, се вари кратко, за да ја зачува бојата, па така доволни се 3-4 минути а потоа веднаш се става во сад со ладна вода. Спремајте ја вака. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки […]

Препораки

Правила за вкусна брокула – Секогаш избирајте вака

Кога избирате брокула, секогаш внимавајте таа да биде темно зелена и цврста, без дамки по неа. Се чува 3-4 дена во ладилник па се замрзнува потоа.На пареа задржува повеќе витамини.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од […]

Препораки

Лекува цел список болести – Јадете брокула често

Брокулата е богат извор на витамини и минерали, а името и доаѓа од италијанскиот збор “brocco. Во 100 грама свеж брокула има 91 процент вода, 2,7 грама влакна, 76 милиграми витамин Ц и лекува многу болести.Делува позитивно на варењето на храната и целиот дигестивен тракт, таа е и одличен антиоксиданс. […]

Главни јадења, Предјадења

Подгответе брокули на овој начин – ќе ги обожавате!

Вкусна брокула која ќе ве освои на првиот залак. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта […]

Предјадења

Појадок, мезе или вечера: Мафини со сирење и брокула

Направете мафини за појадок, вечера или мезе. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на тело Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак […]

Препораки

Јадете брокула често – Помага за бактериите кои не ги чистат ни лекови

Кога избирате брокула, секогаш внимавајте да биде темно зелена и цврста, без дамки по неа. Се чува 3-4 дена во ладилник па се замрзнува потоа. Кога ја чистите нека бидат еднакви цветовите кои ги делите, за исто да се сварат и подготват. За неа е познато дека е богата со витамини […]

Главни јадења

Говедско со брокула: Вкусно и здраво јадење

Сјајна комбинација за совршен ручек! Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен […]

Видео, Главни јадења

Како се похова брокула и карфиол (Видео рецепт)

Поховани брокула и кафиол, идеален прилог за јадења од месо. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се […]