Tag: брашно

Tips & Tricks

Разликата меѓу меко и остро брашно

За вкусни деликатеси користиме остро и меко брашно, а ова е основната разлика. Острото брашно тип 400 и 500  им пожолтеникава боја, а мекото побела. Острото е добро за ќофтињаа, уштипци, њоки и палачинки,додека мекотоза леб, пецива и домашни тестенини. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со […]

Препораки

Мерки во шолји за брашно – Нема никогаш да направите грешка

Ако нешто готвите и мерките се изразени во шолји, еве колку всушност треба да ставите брашно за да не згрешите никогаш. 3 шолји =400 грама. 1 шолја = 130 грама. ½ шолји = 65 грама. ¼ шолји = 32 грама.   Шолјите се од 250 мл. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: […]

Предјадења

Стои во ладилник една недела – Тесто за пица, мекици, лепињи

Направете вкусно тесто во кујната. Повеќе на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Повеќе

Ставете ја оваа смеса на петите пред спиење – Ќе бидат меки и мазни

Направете домашен лек за испукани пети. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар рецепт

Главни јадења

Совршен брз домашен леб: Меко печиво кое ќе го обожавате

Откако ќе го пробате ова домашно печиво, ќе престанете да купувате леб. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб […]

Предјадења

Бурек-колач со пченкарно брашно – Ќе замириса цело маало од рерната

Направете бурек со пченкарно брашно. Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди […]

Tips & Tricks

Не ставајте брашно во плехот за колач – Вака ќе има подобар изглед и вкус

Кога намастувате калапи за колачи со масло и брашно, наместо брашно ставете шеќер. Така и долниот дел на колачот ќе биде мек и ќе се јаде.Колачот нема да биде со брашно по него и нема да се грижите ни за изгледот.   Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем […]

Главни јадења

Рецепт за највкусниот домашен леб: Тајната е во оваа состојка

Направете домашен леб за само половина час и уживајте во топлите залаци… Овој ирски леб е едноставен за подготовка, а тајната на неговата совршеност е во сода бикарбона. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за […]

Препораки

Интегралното брашно е здраво и корисно – Еве што се готви со него и за што помага

Полубелото и интегрално брашно се продава по маркетите, убаво е и здраво, а има влакна како и витамини и минерали. Се користи за здрав леб и пецива, а лебот од црно брашно полесно одржува свежина.Помага за флората на цревата, за намалување холестерол и за проблем со тврда столица. Се чува […]

Препораки

Вака ќе измерите брашно и шеќер во прав – Прави мерки во шолја

Ова се мерките за шолја брашно и шеќер во прав за полесно и појасно готвење.  ¼ шолји се 32 грама 1/3 шолји се 43 грама 2/3 шолји се 85 грама ¾ шолји се 96 грама 1 шолја е 136 грама Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО […]