Tag: боја

Tips & Tricks

Вака кремот за колачи ќе сјае – Трик за интензивна боја на десертите

Има мал трик за вашите колачи и крем за колачи бидат со поубава и поинтензивна боја. Само ставете малку сол и нека постојат 2-3 минути.Вака потоа се прават на вообичаен начин и сјаат. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го […]

Повеќе

Вака ќе ја исчистите бојата од рацете по фарбањето јајца – Брзо е и веднаш ќе ја снема

Сите домаќинки знаат колку боја останува на рацете откако ќе ги офарбаат велигденските јајца. Најлесен начин да ги отстраните дамките од бојата за јајца по рацете е со лимон. Исцедете лимон и истријте ги рацете со него, а може и да додадете малку сол за поголем ефект. Може да ги […]

Повеќе

Интересно: Еве како да ги бојадисате јајцата со помош на алуминиумска фолија

Алуминиумската фолија во овој случај е преносно средство за бојата – остава по јајцето мали неправилни облици во боја. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата […]

Повеќе

Значење на виолетовата боја – Секоја боја за Велигден има посебно значење

Во секое семејство се вапцаат велигденски јајца за Велигден, а секоја боја си има свое значење. Најважна е црвената, воедно и најчеста боја, а се поврзува со крвта на Исус и жртвувањето. Ако фарбате јајца во виолетова боја, таа се поврзува со кралството и значи богатство. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски […]

Повеќе

Зелени велигденски јајца – Ова е значењето на бојата за Велигден

Велигденските јајца се симболот на големиот празник Велигден кој е пред праг. Преовладуваат црвени јајца кои симболизираат крвта на Исус, љубовта и жртвувањето, но значење имаат и другите бои. Зелената боја претставува симбол на раѓање и обнова.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk:Велигденски јајца со ружичкиФарбање јајца со памук Офарбајте јајца со […]

Видео, Повеќе

Спас за Велигден: Зема фолија и без неред офарба јајца (ВИДЕО)

Офарбајте прекрасни велигденски јајца со фолија и боја. Земете фолија и испраскајте малку вода, па ставете боја во прав. Може да ставиуте една или различни бои на парче фолија. Ставете сварено топло јајце во фолијата и замотајте, па оставете го 5-6 минути. Имате совршено декорирано јајце. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски […]

Видео, Повеќе

Видео: Замотајте ги јајцата во фолија па ставете да се варат – Овој Велигден нема неред и мака

Направете си супер техника за Велигден, со фолија и бои за јајца. Завиткајте ги јајцата во парче фолија, ставете ги во вода со боја да се варат вообичаено. Вака ќе добиете супер шари или мраморно јајце. Неколку супер идеи во едно видео: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање […]

Tips & Tricks

За поубава боја на кремовите и колачите – Трик кој не одзема ни време ни пари

Има еден мал трик за колачите и кремовите да имаат поубава боја кога готвите. Ставете малку сол и оставете две три минути да постои така.Потоа се матат вообичаено. Солта не се чувствува. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите […]

Tips & Tricks

Трик со кој зеленчукот ќе ја задржи бојата и по варењето

За зеленчукот да ја задржи бојата и по готвењето, има лесен и едноставен трик. Ставете го под млаз ладна вода по варењето. Вака ќе биде совршено. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што […]

Tips & Tricks

Трик со кој компирот нема да ја смени бојата по варењето

Компирот при варењето нема да добие темно сива боја, ако направите мал трик. Ставете го по варењето во метален сад, веднаш во друг сад и така нема да ја смени бојата. Пробајте, делува. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот […]