Tag: болести

Повеќе

Земете лажица мед на празен стомак и веднаш испијте чаша вода: Истиот момент ќе почувствувате промени во организмот

Веројатно многу пати досега сте прочитале или сте слушнале за благодатите кои ни ги дава медот, но дали знаете како правилно да го консумирате? Најдобро што можете да направите за вашиот организам е да консумирате мед со вода наутро на празен стомак. Земете една лажица мед и измешајте ја во […]

Препораки

Храната е клучот за избегнување болести – хранете се вака

Храната е многу важна за здравјето, па треба да внимаваме секогаш да јадеме што е можно поздрава храна.Храната е клучот за да се одбраниме од многу вируси, настинки, болести и инфекции, а затоа треба д ајадеме вака: Ручекот и вечерата треба да се богати со витамин Е, го има во […]

Препораки

Најевтината намирница е лек за сите болести – во овие комбинации е најздрава

Зелената салата кај нас на пазарите ја има во изобилство, вкусна е и евтина, а навистина малку е познато дека прави чуда за здравјето.Добра е за срцето со големото количество витамин Ц кое го содржи, како и бета каротен. Делува превентивно и на некои облици на рак, го намалува холестеролот […]

Препораки

Ја нарекуваат кралица на овошјето – За здраво срце, притисок, против дијабет и стареење

Сочно и егзотично овошје со супер вкус кое има бројни позитивни ефекти врз човековото тело. Се работи за калинката која се смета за една од највкусните, а воедно и најлековити намирници. Дневната консумација од ова овошје помага за регулирање на крвниот притисок, нормализирање н холестеролот, за превенирање рак, како и […]

Препораки

Тие се како „метла” за паразитите во телото – јадете ги, има многу придобивки

Семките од тиква се многу здрави и корисни за човекот, имаат многу витамини, помагаат за многу болести и состојби, поради што треба почесто да се внесуваат во телото.Една четвртина шолја семки од тиква содржи половина од препорачаната дневна доза на магнезиум. Тоа е важно за нашата ДНК, за енергетските молекули, […]

Препораки

Ретко кој знае за овој чај – Се препорачува за долгогодишни пушачи и при респираторни болести

Чајот од лушпата која ја раздвојува кората на оревот со внатрешноста, помага за многу состојби, а особено е корисен за пушачите. Овој чај се препорачува за прочистување кај долгогодишни пушачи кои секојдневно внесуваат многу никотин и други отрови. Од вечер потопете пет вакви делови од оревот во чаша со вода, […]

Препораки

Овој зеленчук е чувар на срцето – Важно е да го јадете подготвен на овој начин

Карфиолот е зеленчук кој го забрзува метаболизмот, ги исфрла токсините, богат е со витамини, особено витамин Ц, а штити и од многу болести. Во последно време нутриционистите му посветуваат повеќе внимание, бидејќи е здрав и диетален. Се смета дека делува моќно во превенирањето неколку видови карцином, спречува срцеви заболувања, а […]

Препораки

Црвениот кромид се бори со многу болести – Ова е листата

Црвениот кромид е вкусен и многу здрав, а помага и за голем број болести, па затоа треба да го внесувате што е можно почесто. Дополнително, црвениот кромид по правило е помалку лут од белиот кромид. Со него лесно ќе ги исфрлите токсините и течностите од телото, помага во борба со […]

Tips & Tricks

Рецепт за да сте здрави како дрен: Измешајте и ставете го ова под јазикот

Здрава мешавина со која ќе се разбудите енергични и здрави како дрен. Станува збор за мешавина од мед и розова хималајска сол која пред спиење се става под јазикот. Оваа сол е навистина посебна, таа му помага на нашето тело да стане алкално и така поуспешно се бори против разни […]

Препораки

Зеленчук кој спречува главоболка подобро од аспирин – најважно баш е вкусен

Овој зеленчук е подобар и од аспирин за главата. Tиквата која е знак на есента е многу корисна и здрава, па така помага и за главоболка. Има многу витамини, помага за чувството на среќа, честите главоболки и проблемите со главата. Таа е богата со калиум, витамин Б, и има голем […]