Tag: болести

Препораки

Ја нарекуваат кралица на овошјето – За здраво срце, притисок, против дијабет и стареење

Сочно и егзотично овошје со супер вкус кое има бројни позитивни ефекти врз човековото тело. Се работи за калинката која се смета за една од највкусните, а воедно и најлековити намирници. Дневната консумација од ова овошје помага за регулирање на крвниот притисок, нормализирање н холестеролот, за превенирање рак, како и […]

Препораки

Тие се како „метла” за паразитите во телото – јадете ги, има многу придобивки

Семките од тиква се многу здрави и корисни за човекот, имаат многу витамини, помагаат за многу болести и состојби, поради што треба почесто да се внесуваат во телото.Една четвртина шолја семки од тиква содржи половина од препорачаната дневна доза на магнезиум. Тоа е важно за нашата ДНК, за енергетските молекули, […]

Препораки

Ретко кој знае за овој чај – Се препорачува за долгогодишни пушачи и при респираторни болести

Чајот од лушпата која ја раздвојува кората на оревот со внатрешноста, помага за многу состојби, а особено е корисен за пушачите. Овој чај се препорачува за прочистување кај долгогодишни пушачи кои секојдневно внесуваат многу никотин и други отрови. Од вечер потопете пет вакви делови од оревот во чаша со вода, […]

Препораки

Овој зеленчук е чувар на срцето – Важно е да го јадете подготвен на овој начин

Карфиолот е зеленчук кој го забрзува метаболизмот, ги исфрла токсините, богат е со витамини, особено витамин Ц, а штити и од многу болести. Во последно време нутриционистите му посветуваат повеќе внимание, бидејќи е здрав и диетален. Се смета дека делува моќно во превенирањето неколку видови карцином, спречува срцеви заболувања, а […]

Препораки

Црвениот кромид се бори со многу болести – Ова е листата

Црвениот кромид е вкусен и многу здрав, а помага и за голем број болести, па затоа треба да го внесувате што е можно почесто. Дополнително, црвениот кромид по правило е помалку лут од белиот кромид. Со него лесно ќе ги исфрлите токсините и течностите од телото, помага во борба со […]

Tips & Tricks

Рецепт за да сте здрави како дрен: Измешајте и ставете го ова под јазикот

Здрава мешавина со која ќе се разбудите енергични и здрави како дрен. Станува збор за мешавина од мед и розова хималајска сол која пред спиење се става под јазикот. Оваа сол е навистина посебна, таа му помага на нашето тело да стане алкално и така поуспешно се бори против разни […]

Препораки

Зеленчук кој спречува главоболка подобро од аспирин – најважно баш е вкусен

Овој зеленчук е подобар и од аспирин за главата. Tиквата која е знак на есента е многу корисна и здрава, па така помага и за главоболка. Има многу витамини, помага за чувството на среќа, честите главоболки и проблемите со главата. Таа е богата со калиум, витамин Б, и има голем […]

Препораки

Лекува од сите болести и чисти од отрови – една шолја ваков чај и здрави сте како дрен

Овој чај помага во спречување на опасни инфекции, тумори, пијте го често.   Измешајте ги сите состојки и прелијте ги со 500 мл вода. Измешајте ги добро и пијте од ова два пати на ден. Најдобро е наутро. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Еве што пронајде Санитарниот инспекторат во сендвичарите на „7ца“ […]

Препораки

Лекува анемија, го намалува шеќерот и слабее – јадете ја почесто

Црвената леќа е многу здрава и корисна, а воедно и вкусна, и помага за многу болести. Содржи само 350 калории, има растителни влакна и сложени јаглехидрати. Има омега масни киселини како и железо и фолна киселина. Помага за анемија, подобро здравје на срцето, дигестивниот систем, слабеење, како и за намалување […]

Препораки

Сигурно го имате овој зачин дома а не знаете дека лекува 600 болести

За овој зачин сите зборуваат го имате дома, но не знаете колку е лековит. Експертите на народната медицина велат лекува повеќе од 600 болести, а се работи за што друго ако не куркума. Куркумата е зачин од блискиот Исток, Кина, Индознезија и Индија. Има егзотичен вкус, и најважна состојка и […]