Tag: бои

Повеќе

На Велики четврток се вапцаат јајца – првото има голема моќ

Велики четврток е денот од најтешката, последна седмица пред Велигден кога се бојадисуваат велигденските јајца.Тие се најголемиот симбол на големиот празник за христовото воскреснување, а на запад во последните години се почесто се користат пластични јајца со бонбони. Бојадисаните јајца најчесто се ставаат во кошница со слама, која наликува на […]

Повеќе

На Велики четврток се вапцаат јајца – што означува секоја боја?

За Велигден секоја домаќинка на Велики четврток фарба велигденски јајца.Традиционално се фарбаат црвени јајца, а таа боја значи нов живот и плодност, и е симболот на Велигден. Жолтата боја на велигденските јајца значи светлина, портокаловата – трпение, зелената – храброст. Виолетова значи надеж и спокојство, а сината здравје и ведрина. […]

Видео, Повеќе

Нијансирано вапцање велигденски јајца –  ви требаат бои и сунѓерче (Видео)

Супер идеја за велигденските јајца и најголемиот христијански празник Велигден. Фарбањето нека биде лесно и интересно.На видеото е прикажано како нијансирано да офарбате јајца со неколку акрилни бои и сунѓер. Акрилот може да се набави во продавници за сликарски материјал или во книжарите. Ако сакате бели јајца за бојата подобро […]

Видео, Повеќе

Видео: Три методи за фарбање јајца – ви треба само памук, многу е лесно

Наближува големиот христијански празник велигден за кој традиција и обичај е фарбањето јајца.Ако се мислите која техника да ја употребите, ви нудиме видео за фарбање на јајца со памук. Ви предложуваме да ја погледнете едноставната метода на фарбање со помош на памук и газа, и секако бои. Ова се три […]

Повеќе

Црвената значи живот: Значењето на боите на велигденските јајца

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што се вистински подарок за очи, секоја боја поединечно, е извор на среќа. Така, […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Зема лепак, чипка и бои – велигденските јајца ќе блескаат

Зема лепак, бои, чипка…ги направи најубавите велигденски јајца.Погледнете како да направите магија во домот. Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории […]

Десерти

ВИДЕО: Најлесниот и најевтиниот рецепт на макаронс колачињата

Макаронс се колачињата кои со брзина на светлината го освоија светот, а јасно е и зошто. Оние кои ги пробале знаат зошто сите полудеа да го откријат рецептот за ова вкусно задоволство.Супер вкус, шаренило и примамлив изглед. Се што треба да направите е да го погледнете следното видео кое ќе […]

Tips & Tricks

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

После долготрајното перење и носење, алиштата можат да го изгубат својот сјај и боја. Ви откриваме многу едноставен и евтин лек со кој ќе ги освежите боите на вашите алишта: За да ја зачувате односно обновите свежината на бојата на вашите алишта кои сакате да ги исперете, потребно е претходно […]

Повеќе

Брзи декоративни коцки мраз во бои, дезени и вкусови

Организирате забава? Вие и вашите гости ќе бидете пресреќни со овој трик за декоративно освежување. Во калап за мраз наполнете од вашите омилени сокови во разни бои: портокал, црвен портокал, боровница, брусница, вишна, поединечно или комбинации во слоеви или употребете вода во која ќе додадете ливчиња од нане. Ставете го […]

Десерти

Овој десерт е „лудило” од бои: Направете сладолед виножито

Направете вкусен и колоритен сладолед кој е одличен за горештините Поврзани вести на Gotvi.mk Седумдневна диета со вашата омилена храна Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Како да ослабете според хороскопскиот знак? Овошно суши Брзо и освежително: Смути од шумски плодови […]