Tag: блитва

Tips & Tricks

Совети: Еве зошто треба да јадете блитва во големи количини

Блитвата треба да ја јадете во што поголеми количини бидејќи е вистински мелем за телото, нагласуваат заговорниците на народна медицина,а често тоа го потврдуваат и научни истражувања. Таа, пред сè, содржи лутеин и зеаксантин, карактеристични состојки кои ги нарекуваат „витамини за очи“. Овие состојки спаѓаат во групата каротеноиди и поволно […]

Препораки

Сочувајте со здравјето на очите, бубрезите и уринарниот тракт – билка е лек за се

Сочувајте ги своите бубрези, уринарниот тракт и целокупното здравје со листови блитва кои се исклучително вкусни и здрави. Добро е за оние кои имаат проблеми со бешиката, бубрезите, а има и антибактериско десјтво. Помага и за имунитет, рани и чиреви. Таа има состојки кои се витамини за очите. Помага и […]

Предјадења

Брза гибаница со блитва – внатре мека како перниче

Вкусна и брза гибаница со блитва која е мека како душа, а за неа не е потребно долго да е вклучен шпоретот. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Гибаница на шумадиски начин Преку 20 мафини од една смеса Бургер погачи Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб […]

Главни јадења

Брза и вкусна: Пита од блитва

Нашата препорака за денешниот ручек е пита од блитва. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна […]

Посно и веге

Вкусен посен ручек со компири – брзо и вкусно

Вкусен и брз ручек со компир и блитва. Неверојатно вкусен рецепт:   Повеќе вести на Готви.мк: Млади компири со сенф и пиво Кремав компир во тепсија Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир […]

Главни јадења

Пролетна пикантерија: Палачинки со блитва

Совршен оброк за целото семејство кое обединува здравје и добар вкус… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано […]

Главни јадења

Пита со блитва и фета сирење: Брзо решение за вкусно јадење

Идеално решение за сите оние кои слабо се снаоѓаат во кујна или немаат време за подготвување комплицирани јадења за ручек или вечера. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Препораки

За слабеење и здравје – Зошто треба да јадеме блитва и како правилно се готви

Блитвата е здрав и вкусен зеленчук, а една шолја блитва содржи помалку од 35 калории, со што таа е идеален избор на намирница за слабеење. Се препорачува и на трудници поради големата количина на фолна киселина. Само половина шолја блитва содржи од 50 до 90 микрограми фолна киселина. Богата е […]

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

Ако ви е доста од месо, тестенини и чорби: Нова ручек идеја која не дебелее

Направете вкусен ручек со компир и блитва, кој е посен и многу брз. Ова е рецептот: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Трик за совршено печен компир Плескавици од компир Компир пита со праз Повеќе од компир деликатес Рецепт за најкремастото пире од компири Кнедли од компири Компир плочки со богат […]

Главни јадења

Запечени сарми во јогурт: Замотајте, загрејте и јадете!

За оние кои сакаат блитва, ви донесуваме еден вкусен и лесен рецепт за подготвување ручек, кој можете да го загреавате повеќе денови, а за подготовка на ова јадење нема да ви бидат потребни повеќе од 30 минути. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз […]