Tag: билка

Препораки

Билка која пука од здравје – четири проблеми кои ги решава ѓумбирот

Ѓумбирот е намирница која не може да ви ги реши сите проблеми, но многу помага за здравјето. Додавајте го во вашата редовна исхрана и подобро ќе се чувствувате, ќе бидете здрави како дрен и со имунитет. Помага за различни проблеми од широк спектар, а тоа е најинтересното кај него. Помага […]

Препораки

Сочувајте со здравјето на очите, бубрезите и уринарниот тракт – билка е лек за се

Сочувајте ги своите бубрези, уринарниот тракт и целокупното здравје со листови блитва кои се исклучително вкусни и здрави. Добро е за оние кои имаат проблеми со бешиката, бубрезите, а има и антибактериско десјтво. Помага и за имунитет, рани и чиреви. Таа има состојки кои се витамини за очите. Помага и […]

Препораки

Нема да стапнете на лекар: Кога ќе измешате цимет со оваа билка е посилен од секој лек

Се шират грип, вируси и воспаленија, лекарите се секогаш полни со пациенти, а ние имаме моќна комбинација за здравје, како и имунитет. Жалфијата е билка која е посебно добра и здрава за грлото и сите инфекции, особено на дишните патишта, а помага и за желудочни инфекции, проблеми со цревата и […]

Препораки

Билка која мора да ја имате во домашната аптека – за воспаленија, гастрит и хемороиди

Ајдучката трева е билка која сите треба да ја имаат во домашната аптека. Се чува од јуни до октомври, а најубаво е да се бере јули и јуни. Се употребуваат и цветовите и долниот дел. Може да се употребува секојдневно за различни видови проблеми. Две мали лажички од билката се […]

Препораки

Само три грама од оваа билка – дијабетесот станува минато

Ако и вие мака мачите со дијабетот кој е се пораспространета појава, потребно е да земате една моќна билка која го намалува ризикот од проблемот. Главните симптоми на дијабетес од типот 2 се мокрење често, постојана жед, намалување на апетит и тежина, а сето ова го решава ѓумбирот. Истражување покажало […]

Препораки

Единствена билка која преживува и на 47 степени и во зима – лекува буквално се

Многу здрава и помага за многу болести, а карактеристично за неа е што успева и на температури од 47 степени целзиусови, но отпорна е и на студ, мраз и зима. Се работи за аронијата.Тоа покажува дека расте во секое годишно време и воладни и топли краишта. Аронијата е и храна […]

Препораки

Долгогодишни пушачи ги оставиле цигарите со ова – напивка која се бори со никотинот

Ако сте и вие страстен љубител на цигари и не можете да се откажете од навиката иако знаете колку ештетна и лоша, се што ви треба е чај од една моќна билка која ја убива желбата за никотин. Се работи за моќната валеријана која се користи и за важни проблеми […]

Препораки

За најголемите проблеми со пубертет и менопауза – билка лек за притисок, мигрена и стомакот

Жалфијата е билка која има карактеристичен мирис и успева на Медитеранот. Се користи како додаток за јадењата како сосови, месо, јагнешко, свинско. Се смета за една од најлековитите билки кои помагаат за успешно варење на храната. Го смалува и притисокот, ја ублажува главоболката, напнатоста на нервите, и има антисептичко дејство. […]

Препораки

За рани, инфекции, воспаленија – Една билка помага за се

Невенот е моќна и лековита билка која се користи како чај или како маст.Ја прочистува крвта, помага кај вирусни инфекции, херпеси, помага за инфекции особено за уринарниот тракт, како и грчеви и болести на желудникот и цревата. Помага и за превенција на рак. Чајот помага и за болести на кожата, […]

Препораки

Лек против стрес, несоница, депресија – Билка која не создава зависност

Валеријаната е моќна и лековите природна билка од која се прават и многу лекови. Валеријаната се бере кога билките и се стари околу една година. Таа го смирува мозокот, но најважно од се е дека не создава зависност и тоа ја дели од другите средства за смирување. Делува против стрес, […]