Tag: билка

Препораки

Билка која е божји дар – спасува од многу болести

Чуваркуќа е многу корисно и лековито растение кое помага за многу состојби. Богато е со танин, киселини, јаглени хидрати и се користи за воспаленија и има голема примена. Се користи и за оштетен слух, а сокот и за отстранување на вишокот нечистотија и смола од увото. Намалува и болки. Делува […]

Tips & Tricks

Евтино и многу помага: Исплакнете ја косата со ова, ќе има сјај од корен до врвовите

Ако сакате косата да ви сјае, се што ви треба е чај. Земете незасладен чај од некоја билка и ставете го на косата односно исплакнете ја со него по миењето. Косата ќе биде здрава и сјајна. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега Како […]

Препораки

Моќен домашен лек за несоница – ќе спиете како бебе

Ако имате проблем навечер да заспиете, вознемирени сте или едноставно мака мачите со несоница, решението се крие во моќната билка наречена Лаванда. Лавандата помага за смирување. Три лажички суви цветови лаванда полијте ги со 500 милилитри врела вода, оствете неколку минути и исцедете. Ставете си мед и пијте една шолја […]

Препораки

Со овој чај и долгогодишни пушачи ги оставаат цигарите – малкумина знаат за него

Билката валеријана ја има во сите билни аптеки, а малкумина знаат колку помага и колку е здрава. Валеријаната има смирувачки дејства, се користи за смирување на нервите, против стрес и анксиозност и депресија, несоница, мигрена, грчеви и висок притисок или астма. Таа дава одличен резултат и при одвикнување од пушењето […]

Препораки

Билка која пука од здравје – четири проблеми кои ги решава ѓумбирот

Ѓумбирот е намирница која не може да ви ги реши сите проблеми, но многу помага за здравјето. Додавајте го во вашата редовна исхрана и подобро ќе се чувствувате, ќе бидете здрави како дрен и со имунитет. Помага за различни проблеми од широк спектар, а тоа е најинтересното кај него. Помага […]

Препораки

Сочувајте со здравјето на очите, бубрезите и уринарниот тракт – билка е лек за се

Сочувајте ги своите бубрези, уринарниот тракт и целокупното здравје со листови блитва кои се исклучително вкусни и здрави. Добро е за оние кои имаат проблеми со бешиката, бубрезите, а има и антибактериско десјтво. Помага и за имунитет, рани и чиреви. Таа има состојки кои се витамини за очите. Помага и […]

Препораки

Нема да стапнете на лекар: Кога ќе измешате цимет со оваа билка е посилен од секој лек

Се шират грип, вируси и воспаленија, лекарите се секогаш полни со пациенти, а ние имаме моќна комбинација за здравје, како и имунитет. Жалфијата е билка која е посебно добра и здрава за грлото и сите инфекции, особено на дишните патишта, а помага и за желудочни инфекции, проблеми со цревата и […]

Препораки

Билка која мора да ја имате во домашната аптека – за воспаленија, гастрит и хемороиди

Ајдучката трева е билка која сите треба да ја имаат во домашната аптека. Се чува од јуни до октомври, а најубаво е да се бере јули и јуни. Се употребуваат и цветовите и долниот дел. Може да се употребува секојдневно за различни видови проблеми. Две мали лажички од билката се […]

Препораки

Само три грама од оваа билка – дијабетесот станува минато

Ако и вие мака мачите со дијабетот кој е се пораспространета појава, потребно е да земате една моќна билка која го намалува ризикот од проблемот. Главните симптоми на дијабетес од типот 2 се мокрење често, постојана жед, намалување на апетит и тежина, а сето ова го решава ѓумбирот. Истражување покажало […]

Препораки

Единствена билка која преживува и на 47 степени и во зима – лекува буквално се

Многу здрава и помага за многу болести, а карактеристично за неа е што успева и на температури од 47 степени целзиусови, но отпорна е и на студ, мраз и зима. Се работи за аронијата.Тоа покажува дека расте во секое годишно време и воладни и топли краишта. Аронијата е и храна […]