Tag: баклава

Tips & Tricks

Трик со кој баклавата нема да се лепи – Сите грешиме со шербетот

Има трик за баклавата да биде соврпена и да не се лепи. Имено, се препорачува со шербет да се прелие дури утредента или по ден два. Така нема да биде тешка и да се лепи. Треба да отстои па да се послужи за да не биде сува. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

Колку долго се пече баклава – Правило за вкусен десерт

Баклавата е супер десерт омилен на многу генерации, а важно е колку време се пече за да биде совршена. Се пече на 180 степени во рерна без вентилатор и на 160 степени во рерна со вентилатор.Бојата треба да и е златна или како карамел и тогаш е готова. Добар апетит! […]

Десерти

Баклава со млечно чоколадо и ореви

Направете баклава со млечно чоколадо. Повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг во живо од натпреварот помеѓу Манчестер и Реал ФОТО: Марк од „Брза кујна” ја покажа ќерката ФОТО: Погледнете во чија прегратка заврши Марк од „Брза кујна” ФОТО: Марк од Брза кујна ја покажа сопругата ФОТО: Водителката изненади – […]

Tips & Tricks, Десерти

Не се прелива само еднаш со шербет – Важно правило за вкусна баклава

Сите сакаме вкус на убава баклава со прелив на неа, но има важно правило толку за шеќерниот сируп. Баклавата треба да се прелие со шербет 3-4 пати.По печењето се лади целосно и се прелива со врел сируп. Потоа пак се лади и се цеди сирупот кој не го впила. Се […]

Десерти

Баклава полна ореви

Направете вкусна и брза баклава. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Tips & Tricks

Колку долго се пече баклава – Правило за совршен десерт

  Сите сакаме вкусна баклава од која тече шербет, а ова е правилото за да биде совршено испечена. Баклавата се пече на 180 степени без вентилатор или 160 со вентилатор, додека корите не добијат златна или карамел боја.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, […]

Десерти

Јапонска баклава: Едноставен рецепт за фантастичен колач

Ако ви треба брз, а вкусен колач, вие сте на вистинското место. Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви […]

Десерти

Гриз баклава

Неодолива баклава од гриз… Уживајте! Поврзани вести на Готви.мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење […]

Десерти

Можно е: Брза баклава готова за половина час

Рецепт за најбрзата баклава на светот, се прави за само половина час. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за […]

Десерти

Посна баклава која веднаш ќе се изеде – царица на десертите со шербет

Сите знаеме дека баклавата е една, но има и посна и вкусна варијанта. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта […]