Tag: анемија

Препораки

Сок кој се бори со настинка, грип и вируси – Помага за анемија и здравје на цело тело

Направете сок полн витамини кој се бори со анемија, помага за подобар имунитет, заштита од болести и здравје на целото тело и во лето и во зима. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек […]

Препораки

За анемија, помнење, убавина и здравје – Причини да јадете суви смокви

Сувите смокви се здрави и вкусни, а општата препорака е да се земаат смокви во секој облик, зошто се многу корисни за здравјето. Имаат многу витамини А, Ц, Е и К во себе, калциум, каротен и други својства со кои ни помагаат. Лекуваат од кожни проблеми, акни, се до тешки […]

Препораки

За сите кои имаат проблем со анемија – Зголемете го хемоглобинот со овие намирници

Анемијата може да се регулира со медицинска терапија, а нивото на хемоглобин може да се зголеми со одредени намирници кои ни се на дофат. Јадете ги следниве намирници:лубеница суво грозје цвекло урми тиква суви сливи  јапонски јаболка   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на […]

Препораки

Поправете си ја крвната слика природно – домашен лек за анемија

Поправете си ја крвната слика природно, со моќен домашен напиток. Ви требаат 200 милилитри мед, исто толку ореви, суво грозје, сок од морков и сок од цвекло. Ставете и 2 лимони. Се убаво се меша во блендер и се пие. Може да си го чувате во тегла во ладилник. Повеќе […]

Препораки

За чир, стрес, анемија и инфекции – 1.000 причини да јадете смокви

Смоквата освен што е вкусна, многу е хранлива и помага за нашето здравје. Ако со денови не можете да одите во тоалет, смоквата е лек, а помага и за проблеми со желудникот, за чир на желудникот, за анемија и други тешки состојби. Го подобрува и помнењето, концентрацијата, а помага и […]

Препораки

Лек за астма, холестерол и анемија – две состојки лечат се

Вкусно и здраво, помага за астма, холестерол и анемија. Овој лек кој се прави дома ќе стави крај на маките. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Јадете тестенини пред спиење – тоа е грешка Вегетаријански сос за тестенини Нова идеја за тестенини Тестенини со сос од печурки тестенини со кајмак Тава со тестенини […]

Предјадења

Лек за анемија – безбеден и за деца и трудници

Направете си вино од капини, лек за анемија, посебно кога се децата во прашање, трудници и доилки. Помага и за здравје и имунитет на телото.   Повеќе десерти на Готви.мк: Домашен овошен сладолед Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Препораки

За анемија, слабост и опаднат имунитет: Една шолја ќе го разбуди организмот

Направете вкусен сок полн витамини кој се бори со многу болести.   Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во […]

Препораки

Природни лекови за анемија: Решете го проблемот кој има многу лоши симптоми

Анемијата е најчестото пореметување на крвта, а се случува поради недостаток на железо. Симптомите на анемија најчесто се бледило, подочници, слабост, вртоглавици, ранички на јазикот и устата, трнење и пецкање на телото, поспаност и главоболка. За анемијата е многу важна исхраната. Важно е да јадете риба, јајца, месо, сушено овошје, […]

Препораки

Природен лек за анемија, импотенција, мигрена и чир – Еликсир за оваа зима

Направете лек од природни состојки за многу болести во вашата кујна. Ова е се што ви е потребно: Секако, доколку од страна на доктор ви е препишана терапија потребно е редовно и навремено да ја земате. Природните лекови не се замена за традиционалната медицина. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Додајте една состојка […]