Tag: акни

Повеќе

За проблемот на тинејџерите – Најздравата намирница помага за акни

Акните се голем проблем особено кај тинејџерите, а за нив помага најздравата намирница, лукот. Со чешне лук излупено, поминете на акните. Не го премачкувајте целото лице, само делот со акни. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една […]

Повеќе

Маска за лице – Брише бори, акни и кожни проблеми

За лицето да блеска, да биде здраво и сјајно и да нема бори ви треба лесна маска која се прави дома. Земете 1 компир и една краставица. Се лупат и рендаат, се ставаат на лице. По 15 минути се мие лицето. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава […]

Повеќе

Го решава проблемот со акни на лицето – Најевтината намирница е спас

Ако мака мачите со масна кожа и акни, решението е во содата. Измешајте сода со вода и нанесете ја на лице со триење. Нека стои 15 минути, па измијте убаво со вода. Помага за сите кожни проблеми, но не ја ставајте на лице пречесто.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од […]

Uncategorized

Домашен крем за лице со магдонос – Нема акни, дамки и брчки

Направете си домашна крема од магдонос која е хранлива и здрава за кожата и полна витамини и минерали. Ќе ви помогне за здрава и негувана кожа, да немате дамки и да имате рамномерен тен. Ви требаат 2 лажици сечен магдонос, 1 лажиче сок од лимон и 200 милилитри вода. Се […]

Препораки

Природно решение за акни – ќе ги снема од лицето како со магично стапче

Ако мака мачите со акни има решение во вашата кујна. Земете маска од свеж квасец и неколку капки сок од мандарина. Ставете ја на измиено лице и оставете ја да се исуши и стегне. Потоа исплакнете и ставете си крема за лице. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за […]

Tips & Tricks

Нема да видите акни веќе на лицето и телото – има евтин домашен лек

Многумина имаат проблем со акните, особено тинејџерите. Ако не ви помогнале ни скапи препарати, решението е во кујна, во овој рецепт. Земете една лажица мед, 1 шолја чај од камилица и пола шолја јаболков оцет. Се се меша и се остава да стои неколку минути, па се става на лице […]

Tips & Tricks

Домашен крем за лице – ги брише борите и акните како со гума

Направете си самите дома крем за лице кои ги отстранува борите, брчките, акните како со волшебно стапче.Евтин е и многу ефикасен.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа? Брз пилинг […]

Препораки

Акните стануваат минато без скапи препарати – внесете го ова во оброците

Ако мака мачите со акни по лицето и телото, тогаш треба да внимавате не само на негата и производите кои ги користите, како и хигиената, туку и на храната.За проблематична кожа се препорачува да се јаде храна богата со цинк, кој го намалува воспалението. Го има во спанаќ, месото и […]

Препораки

Спречува создавање на брчки и митесери – Природна маска за лице која чини 7 денари

Ја чисти кожата, ја прави мазна и сјајна и спречува настанување брчки, акни и митесери. Звучи одлично, а освен тоа е и многу евтина. Сè што ви треба за здрава и сјајна кожа имате дома. Земете квасец и растопете го со неколку лажици млака вода, па мешајте додека смесата да […]

Tips & Tricks

5 природни маски за лице против акни

Акните се проблем кој им создава непријатности не само на тинејџерите, туку често и на возрасните. Секој што се соочил со овој проблем знае дека не постои еден „лек“ кој магично ќе ја исчисти кожата еднаш засекогаш. За да се добие максимален ефект, потребно е да се комбинираат различни третмани. […]