Ваша препорака

Meat, Главни јадења

Ручек од соништата: Зачинето пилешко

Направете вкусно пилешко месо на пикантен начин. Верувајте, нема подобар вкус 🙂 Повеќе рецепти на Готви.мк Гурманска домашна плескавица Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Направете домашен песто сос со тестенини Совет: […]

Главни јадења, Посно и веге

Домашна веге пица – рецептот кој сите ги освои

Нов специјалитет кој го приготви Јулија – Веге пица по домашен рецепт. Се прави во секаква варијанта, и со млечни производи и без нив. Еве како да ја направите: СОВЕТ: Доколку постите или се храните вегетаријански без консумирање на млечни производи, моцарелата,  кашкавалот и кубетите заменете ги со производи од […]

Pastes

Вкусна лазања со колбаси и јајца – вакво нешто не сте пробале

Направете вкусна и необична лазања во вашиот дом. Еве што ви е потребно: Повеќе рецепти на Готви.мк Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути Вистински пица деликатес Ултра брзи пица мафини Вегетаријанска пица Пица а ла Бица […]

Tips & Tricks

Еве до колку часот можете да јадете без да се здебелите

Ако сте на диета имаме добра вест за вас. Можете да јадете што сакате, но само до 10 часот наутро, а еве и зошто е тоа така.Секоја диета подразбира одредено ограничување од храната, или барем некој вид на храна, поради јаглехидратите и мастите, а за да се почестите со нив […]

Забава

Викенд временска: Што не чека овие три дена?

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, ветровито и доста свежо со локален дожд претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, кој вдолж Повардарието и во источните делови повремено ќе достигнува брзина и над 90 км/час. Дневните температури ќе бидат значително пониски во однос на денешниот ден. УВ-индексот ќе изнесува 6.Температурата […]

Препораки

Спанаќот е добар и за видот

Спанаќот освен што е извор на железо корисно за нашето здравје, има и многу други позитивни страни за кои веројатно не сте ни знаеле.Имено, спанаќот содржи витамини А, Ц и К, магнезиум, калциум и бета каротен. Помага за многу болести и ризикот од губење на видот. Ова е докажано преку […]

Tips & Tricks, Посно и веге

Одличен рецепт: Диетален напиток без калории и многу енергија

Зајакнете го метаболизмот со само неколку голтки нискокалорична детоксикациска вода. Овој напиток од јаболка и цимет скоро и да нема калории, може да ви помогне во слабеењето и што е најважно, да ви даде многу енергија. Водата пијте ја секој ден. Совет: Во водата може да исцедите малку сок од лимон, […]

Повеќе

ВИДЕО: Еве колку силно се гледало скопското невреме од Косово

Невремето кое го зафати Скопје минатиот викенд очигледно било со огромни размери. Наш читател, Ѓорѓи, ги објавува овие две видеа снимени од Косово. Навистина делува страшно, погледнете: Повеќе вести на Gotvi.mk: БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата на Ана и Владе Дивац повикуваат светот да донира за настраданите […]

Повеќе

И Цеца ја фатило невреме – Едвај стигнала до Гуча

Фолк пејачката Цеца Ражњатовиќ синоќа одржала концерт во Гуча, а на пејачката патот до манифестацијата бил многу комплициран. Имено, Цеца на патот до Гуча ја фатило силно невреме, но тоа не ја попречило фолк дивата да ги запее хитовите на манифестацијата. „Расположението е одлично а времето е морничаво“, напишала Цеца […]

Десерти

Нутела и Фереро Роше со вкус на македонски лешник

Италијанската компанија „Фереро“ е заинтересирана за поставување опитни парцели лешник во Македонија, поради што од државата бара под концесија 10 до 20 хектари земјоделско земјиште. „Фереро“, позната по еурокремот „Нутела“ и чоколадните бонбони „Рафаело“ и „Фереро рошер“, во наредните четири – пет години ќе утврдува кој вид лешник најдобро успева, […]