Ваша препорака

Деликатеси, Препораки

Рижото со рибизла и козја рикота

Во рамки на 5. Недела на италијанската кујна на тема: „Искуства и вкусови од италијанските територии, 200 години од раѓањето на Пелегрино Артузи“, Gotvi.mk се приклучува преку објава на вкусни рецепти и специјалитети од неодоливата италијанска кујна. Неделата на италијанската кујна е организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата […]

Tips & Tricks

Мирисот на кромид ќе го снема – Даската се чисти за 5 секунди

Мирисот на кромид кој останал на даската за сечење, ќе го отстраните на еден начин. На крајот од сечењето, истријте ја убаво и силно даската со четка со сол и оцет на неа.Мирисот ќе се неутрализира.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата […]

Tips & Tricks

Маста нема да прска при пржењето – Направете го ова

Ако пржите нешто на маст и не сакате да прска маста, употребете мал трик. Имено, се што треба е во неа да ставите малку сол. Така нема маста да прска при пржењето.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена […]

Препораки

Ги обновува мозочните ќелии и го штити срцето – Јадете го секој ден

Лененото семе има многу здрави витамини и минерали во себе кои му помагаат на нашето тело. Редовното консумирање на ленено сме помага за превенција на рак, помага за намалување килограми и за лесно варење на храната, да немате тегоби, болки и надуеност.Исто така, лененото семе му помага на нервниот систем, […]

Деликатеси, Препораки

Рижото со тартуф и печурки

Во рамки на 5. Недела на италијанската кујна на тема: „Искуства и вкусови од италијанските територии, 200 години од раѓањето на Пелегрино Артузи“, Gotvi.mk се приклучува преку објава на вкусни рецепти и специјалитети од неодоливата италијанска кујна. Неделата на италијанската кујна е организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата […]

Главни јадења

Гулаш од печурки – Чинија која веднаш ќе ја изедете

Направете гулаш од печурки. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks

Тестенини никогаш не се јадат во овој дел од денот

Постои правилно време кога може и треба да јадете тестенини, за да не се дебелеете. Тие тешко се варат, па не треба да ги јадете никогаш за вечера.Јадете ги за ручек, а не во текот на ноќта, за да не накачувате килограми и да немате тегоби.   Повеќе вести на […]

Предјадења

Памук полжавчиња – Цел плех од малку брашно, меки како душа

Направете солени памук полжави. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко