Ваша препорака

Uncategorized

Нека не ве лаже сонцето – следува невреме

Времето  во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб променлив ветер.Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 28 до 35 степени. Во Скопје слично време, сончево, потопло и со мала облачност. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната […]

Десерти

Банани, бисквити и шлаг – лесна торта без стоење до шпорет

Направете лесна торта за која ви се потребни само неколку минути за подготовка. Нема стоење до шпорет на горештините, се што ви треба се само неколку минути од вашето време за уживање. Повеќе рецепти на Готви.мк: Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 […]

Препораки

Колку кафе е дозволено да пиеме дневно? – ова се последиците

За некои денот не почнува без шолја топло кафе. Помислата дека ќе ја зголеми функцијата на телото и ќе не расони, е она што го прави да е секојдневен дел од нашето живеење. Многумина мислат дека не можат воопшто да функционираат пред да го испијат првото утринско кафе, стануваат и […]

Главни јадења

Нова идеја за ручек: Три состојки за триесет минути

Ако веќе ви снемува нови идеи за специјалитети кои ќе ги понудите на семејството, ние ви нудиме сјаен рецепт за чија што подготовка ви требаат три состојки и 30 минути 🙂 Поврзани вести на Готви.Мк: ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири ВИДЕО: […]

Повеќе

Туристите во шок: Кафе 330, а пица 1.000 денари!

Од лето во лето домашните, но и странски туристи се жалат на високи цени долж јадранскиот брег, како оние во продавниците, така и во кафулињата и рестораните. Така RTL во својот прилог ги спореди цените на пица, сладолед и кафе во најпопуларните туристички дестинации на Јадранот со оние во Загреб. […]

Tips & Tricks, Повеќе

Комарци и муви во домот? Со овие 2 намирници повеќе нема ни да припарат

Летниот период во домовите влегуваат голем број на муви и комарци. Наш читател ни испраќа рецепт кој се прави со само 2 намирници и гарантирано ги брка инсектите од вашиот дом или работни простории. Се што ви треба се лимон и каранфилче. Лимонот исечете го на четвртини и во секое […]

Tips & Tricks

Имате темни подочници? Оваа евтина овошка ќе направи да исчезнат

Ако сте имале бурна вечер со пријателите и имате проблем со станувањето и темните подочници, тогаш една евтина овошка е решението за вас. Портокалот помага темните кругови под очите да ги снема за миг.Земете еден портокал и неколку лажици од неговиот сок промешајте со три капки глицерин. Смесата ставете ја […]

Забава

ФОТО: Ослабела 45 килограми за да биде убава невеста – Прочитајте колку е важна мотивацијата

Сем Мак-Гинли отсекогаш имала проблем со дебелината, особено откако го родила своето синче. Кога нејзиниот партнер Брајан Мак-Гинли ја побарал за жена, Сем решила да ослабе за да биде убава невеста.„Откако Брајан ме побара за жена, отидов да пробувам венчаници. Најголемите броеви не можев ни да ги закопчам, срцето ми се […]

Забава

Знаете ли што јаде Папата?

Папата има посебен начин на исхрана, а во него е вметнат стар аргентински рецепт. Папата Франсис јаде „Dulce de lece”, џем од млеко со посебен вкус. Тој на листата на Ватикан се нашол од 2013 година.Овој рецепт е стар стотина години. Инаку, Папата Франсис е поглаватар на Римокатоличката Црква од […]

Десерти

Метеролозите предвидуваат пекол: Разладете се со сладолед торта

Оваа торта е идеална за разладување за време на горештините летниов период. И вкусно и лесно и брзо. Во продолжение погледнете што ви треба: Повеќе вести на Готви.мк Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео) ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт Рецепт […]