Ваша препорака

Десерти

Сите генерации лудуваат по нив: Слатки корнети – десерт за медал

Слатки корнети со бело чоколадо по најдобар рецепт. Ги обожаваат и стари и млади. Повеќе на Готви.мк: Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не можете да им одолеете […]

Pastes

Италијанска кујна без мана: Запечени болоњезе тестенини

Никогаш доста од тестенини. Иако секојдневно ги јадеме, сепак секогаш се појавува некоја нова вкусна идеја. Еве една која е совршено вкусна. Повеќе на Готви.мк: Ремек дело во кујната: Леб од банана ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси Тазе домашен леб Полнет запечен леб Домашниот леб на мајче […]

Главни јадења

СОЛЕН ДЕЛИКАТЕС: Палента торта

Направете вкусна торта од палента со здрави намирници, која ќе ве врати во детството. Повеќе на Готви.мк: Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не можете да им одолеете Џиновска блага […]

Tips & Tricks

Стави кесе на дршките на бананите – ќе го правите ова секогаш

Трикови од големите мајстори за врвни деликатеси во кујната. Ако имате проблем да подготвите нешто по рецептот или ако храната пребрзо се суши, овие совети се за вас.Ако сакате вашите колачи да останат свежи подолго време, ставете парче јаболко во теглата. Путерот најлесно се топи ако ставите врела чинија и […]

Главни јадења

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Направете бомбици со смоки!

Направете вкусни и неодоливи солени бомбици со смоки. Ви требаат малку намирници и малку време, за супер деликатес. Повеќе на Готви.мк: Салата со многу зеленчук и кубети Салата со маслинки и кубети ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар […]

Повеќе

Уште еден посилен земјотрес во Македонија

Нов посилен земјотрес ја стресе Грција, а се почувствувал и во Македонија, во близина на грчката Граница.Потресот бил со јачина од 4,3 степени по Рихтер. Ова е втор земјотрес откако утрово уште еден грчки потрес беше почувствуван и во Македонија. Повеќе на Готви.мк: Крем чорба од тиква и компири Деликатес […]

Повеќе

Земјотрес утрово во Македонија

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран на територијата на Македонија, во близина на границата со Грција.Земјотресот е почувствуван во 8.38 часот утринава со епицентар на 19 километри јужно од Стар Дојран во Македонија и на 154 километри југоисточно од Скопје, со длабочина од 10 километри. […]

Посно и веге, Салати

Посен деликатес за посната среда: Шери салата за секој ден

Традиционално како и секоја среда, така и за оваа имаме посен специјалитет, но верувајте, ќе го јадете и сте останати денови. Повеќе на Готви.мк: ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт […]

Препораки

Користете нане – вреди злато!

Нането е мошне лековито и здраво и со него ќе се спасите од сите болести.Таа е една од најлековитите билки и има одличен вкус и арома. Лекува грчеви, проблеми со стомакот, алергии, глисти, лошо варење на храната, а ефективен е и против стрес. Може да ги намали менструалните болки. Нането […]

Tips & Tricks, Видео

Овој трик сигурно не го знаевте: Еве како да отворите конзерва со лажичка! (ВИДЕО)

Веднаш на старт ќе ви кажеме дека ги обожаваме видеата од кои можеме да научиме нешто. Популарниот „Јутјубер“ Дејв Хакс повторно се врати со нов корисен трик. Овој пат, ќе ни покаже како да отвориме конзерва во итни ситуации. На видеото во прилог, Дејв објаснува како да отвориме конзерва со […]