Ваша препорака

Деликатеси

Специјалитет со печурки: Потпечен леб со шампињони и сос

Може да направите вкусен ручек со неколку парчиња леб и секако со многу љубов кон готвењето 🙂 Повеќе рецепти на Gotvi.mk Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки Пијани печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо […]

Забава

ФОТО: Со кого го дели креветот Гоца Тржан?

Познатата пејачка Гоца Тржан на Инстаграм објави фотографија покаживајќи со кого го дели својот кревет. Но, тоа не е нејзиниот сопруг. „Љубов“, напиша Гоца под фотографијата. #love #cats #siberiancat #nevamasquerade #naptime Ljubav. A photo posted by Goca Trzan (@gocatrzan) on Aug 25, 2016 at 4:23am PDT Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: […]

Повеќе

Брзи декоративни коцки мраз во бои, дезени и вкусови

Организирате забава? Вие и вашите гости ќе бидете пресреќни со овој трик за декоративно освежување. Во калап за мраз наполнете од вашите омилени сокови во разни бои: портокал, црвен портокал, боровница, брусница, вишна, поединечно или комбинации во слоеви или употребете вода во која ќе додадете ливчиња од нане. Ставете го […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО Генијален трик – Лупењето компири веќе не е здодевно

Популарниот Дејв Хекс им откри на своите пријатели едноставен и генијален трик со кој ќе излупите многу компири за само неколку минути.Сè што е потребно е да го засечете на средина компирот и со нож да направите еден полн круг, а потоа така да го ставите да се вари. Кога […]

Повеќе

Кое вино предизвикува мамурлак, бело или црвено?

Многумина од нас сакаме понекогаш да се опуштиме со чаша бело или црвено вино, во зависност од нашиот вкус. Нема ништо поубаво од дружење со чаша вино со саканиот, саканата или пријателите, но некогаш сите знаеме да заборавиме на времето и да се напиеме некоја чашка повеќе.Според професорот Стив Алшоп, […]

Tips & Tricks

Спасете се од чешањето – Со јадење против здодевните комарци

Спасете се од отокот и чешањето по убод од здодевните комарци.На самото место каде ве каснал комарецот, може да ставите сирење, медицински алкохол, паста за заби или кора од банана и верувајте веднаш ќе престане чешањето. Може да употребите и сок од лимон и со него да го намачкате местото, […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Лесно и креативно – направете „лајк” колачиња

Направете вкусни колачиња со знакот лајк, кој е популарен на социјалните мрежи. Со оглед на тоа дека сите користиме интернет и Facebook, ова ќе биде и забавно и креативно.Сите сосетки ќе ве прашуваат која е тајната. Погледнете што треба да правите во видеото: Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк ВИДЕО: Еве […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Вака се прави во Данска – Со два потега излупете кило компири

Ова е еден од најбрзите, но и најбизарни начини да се излупат компири. Се употребува во Данска, а еве за што станува збор:https://www.youtube.com/watch?v=WaUoIS10dvA Повеќе вести на Готви.мк ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Мусака […]

Деликатеси

Правите прослава или журка? – еве со што да ги изненадите гостите

Тие се прават брзо и едноставно, а толку се вкусни и идеални за журка! Пица мафините се со привлечен изглед и неодолив вкус. Се подготвуваат за миг. Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и […]

Повеќе

Звучи неверојатно: Направете лимонада во рерна

Рерната не е уред кој го поврзуваме со правењето лимонада, но верувајте, може да користи во овој процес. Еден мал чекор ќе направи вашата лимонада да биде повкусна и поосвежителна од кога било.Ако пред да направите лимонада, лимоните ги загреете во рерна, тогаш ќе излезе киселоста од нив и лимонот […]