Ваша препорака

Tips & Tricks, Посно и веге

Сакате да јадете компир? Прочитајте ги овие 7 кулинарски трикови за совршени компирчиња

Како пржениот компир да биде уште повкусен, што го прави пирето повкусно, како малите и големите да се сварат истовремено и зашто вреди да ја сочувате водата во која се вареле? Пржениот компир ќе биде повкусен ако пред пржењето го оставите во вода околу две минути, го исушите и потоа […]

Десерти

Сладолед торта – рецепт со кој летото го доби својот сладок вкус

Оваа торта е идеална за разладување за време на горештините во летниов период. И вкусно и лесно и брзо. Во продолжение погледнете што ви треба: На здравје! Повеќе слатки рецепти на Готви.мк Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед Урнебесно: Реакцијата на мало дете […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Печена пица лубеница – Дали би пробале?

Постојат многу видови на пици, но пицата од лубеница ќе биде нешто ново на домашното мени. Уште и печена на скара 🙂 Како ви звучи? Во видеото ќе го најдете рецептот и начинот на приготвување: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сите ќе се прашуваат како ви успеало: Направете торта од лубеница […]

Tips & Tricks, Забава

ИКЕА се исмева, но вие фотографирајте храна на Инстаграм и јадете бесплатно каде сакате

Социјалните медиуми целосно ги променија нашите животи, а денес многу луѓе заработуваат пред сé благодарејќи на сопствената идеја и иницијативност на Facebook, YouTube, Twitter, Instagram… „Тоа е храна. Не е натпревар. Ајде да се опуштиме” – им велат од ИКЕА на сите оние кои најпрво ја фотографираат храната, а потоа почнуваат да […]

Tips & Tricks, Десерти

Генијален трик за палачинки: Ќе ги правите секој ден

Сите го знаеме стандардниот рецепт за палачинки, но ако направите еден мал трик, вашите палачинки ќе бидат повкусни и помеки од кога и да е.Направете ја вообичаената смеса за палачинки, со една мала измена, одвојте ги белките од жолчките. Во смесата ставете ги жолчките, а белките ставете ги во друг […]

Деликатеси

Толку меко и вкусно: Пилешко во тесто

Направете неодолива комбинација од тесто и пилешко месо која викендов ќе го собере целото семејство на трпеза. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути Вистински пица деликатес Ултра брзи пица мафини Вегетаријанска пица Пица […]

Забава

Се шокирал кога влегол дома: Му ја украле целата ракија

Необичен настан се случи деновиве во Приједор. В.К. се јавил во полиција и пријавил дека му украле 200 литри ракија од неговата шупа.Како што пренесува Аваз, крадецот бил набрзо фатен. Се работи за 22-годишниот Н.К. од истото село, кој врател две палети со 54 литри ракија, десет пластични шишиња со […]

Главни јадења

Направете го највкусниот грашок

Направете вкусна и богата чорба од грашок за целото семејство. Повеќе вести на Готви.мк Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Е ова е торта! Ќе ви застане здивот

Сите уживаме во вкусот на тортата. Ова слатко задоволство е уште повкусно ако го декорираме на вистински начин.Погледнете го видеото како може да ги украсите тортите кои ги правите во вашиот дом: Повеќе вести на Готви.мк Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 […]

Meat, Tips & Tricks

Грешки кои сите ги правиме при пржењето мелено месо

Секој од нас прави грешки кога пржи мелено месо. Ова се најчестите од нив:Не го замрзнувајте меленото месо во оригиналното пакување Немојте да го замрзнувате месото кое ќе го пржите во оригиналното пакување. Ставете го во фолија, па потоа ставете го во пластична ќеса за храна. Исцедете го вишокот вода […]