Ваша препорака

Tips & Tricks, Повеќе

Со оваа едноставна навика и брзо и лесно ќе ослабете

Лошата исхрана и нередовната физичка активност се едни од главните фактори што доведуваат до дебелеење. Меѓутоа, мали промени во навиките можат да ви помогнат да ја задржите витката линија. Еден од тие трикови е и тој пред оброкот да се напиете чаша или две вода. Резултатите од научната студија која […]

Препораки

Помагаат при многу болести: Јадете киви

Одлични се да се јадат свежи, а може да се комбинираат во торти, слатки, смути, сокови… Како и да ги употребите, кивито изобилува со здравје.Кивите се богати со Витамини А, Ц и Е. Помагаат во борбата против многу болести, како и вишокот килограми. Имаат диетални влакна кои помагаат при дијабетес, […]

Tips & Tricks, Деликатеси, Повеќе

Тајната е во путерот – рецептот за вкусен тост на принцот Чарлс

Принцот Чарлс, престолонаследникот на Британската Круна пие исклучиво традиционален Британски чај со мед. Но, ако зборуваме за неговите кулинарски способности, негова специјалност подготвувањето тост. „Тајната е во доброто запекување на тостот од двете страни. Најголема грешка што луѓето ја прават е тоа што тостот го мачкаат со путер пред да го […]

Tips & Tricks, Повеќе

7 рецепти за природна и евтина маска од зачини за нега на кожата

Кога станува збор за нега на кожата, повеќето веруваме во природните третмани. Природното е секогаш најдобро, па ви откриваме 7 зачини кои можат да се користат за нега на кожата. Куркума Овој зачин е антисептик кој има антибактериски својства. Измешајте го со вода и нанесете на лицето и вратот. Оваа […]

Повеќе

Најслатка ви е водата од чешма? Еве листа на држави каде е дозволено да ја пиете

Добро е да се знае дека водата во некои европски држави не е безбедна за пиење, односно добро е да знаеме во кои држави слободно можеме да се напиеме вода директно од чешма a во кои не. Агенцијата Citybase apartments ги советува туристите да бидат внимателни и кога ги мијат […]

Деликатеси

Многу состојки, малку труд: Модар домат во пикантен сос

Направете специјалитет во кујната. Модар домат со сос е на денешното Готви.мк мени: Поврзани вести на Gotvi.mk: Полнети печурки по најдобар рецепт Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и […]

Tips & Tricks, Повеќе

Дами, бидете фит на секоја возраст – Еве што треба да јадете во секоја деценија од животот

Недостатокот на апетит и замор се чести симптоми за време на летото. Италијанските стручњаци направиле три различни диетални програми за исхрана според годините. Ако изберете го изберете оној кој најмногу одговара на вашите години, без многу напор ќе изгубите два до три килограми за две недели и што е уште […]

Meat

Вкусно месо со нане

 Ако сакате да го изненадите партнерот или некој пријател кој е голем гурман, овој рецепт е само за вас: Поврзани вести на Готви.мк   Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки Пијани печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Многу вкусно – потпечена тава […]

Uncategorized

Јадете ги овие 4 намирници и ќе ви се намали апетитот

Некои намирници и зачини не служат само за подобрување на вкусот на храната, туку со нивна помош може и многу добро да се контролира апетитот. Ако навистина сакате да изгубите килограми, две нешта се неопходни – да го забрзате метаболизмот и да го контролирате апетитот, а во тоа можат да […]

Препораки, Салати

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Од британската кујна, а по неодоливо вкусен рецепт на Шеф Маре Јаневска ја издвојуваме оваа свежа салата. Ова јадење беше подготвено за време на часовите по готвење во рамките на проектот Кулинари. За подготовка на ова јадење потребно ви е чинија за сервирање, длабок сад за мешање на салатата и длабок […]