Ваша препорака

Tips & Tricks

РЕЦЕПТ КОЈ ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Како од шега топи маснотии!

Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот од физичка активност, високото ниво на маснотии во крвта е болест на денешницата. Понекогаш кај покачените маснотии може да се забележи масно ткиво на горните очни капаци или некои други делови од телото. Доколку имате зголемено ниво на маснотии во крвта, […]

Tips & Tricks

Во само три секунди откријте колку се стари јајцата кои ги купувате во маркет!

Намирницата која секогаш ја имаме во фрижидер – спас за секој брз доручек и база на сите рецепти за колачи. Сепак, постојат недоумици колку јајца неделно смееме да изедеме, бидејќи научниците имаат поделени мислења за нивното добро и штетно влијание на телото. Како да препознаете колку свежо е јајцето купено […]

Десерти

Македонска традиционална алва – Маестрален, а лесен рецепт

Направете традиционална алва по рецепт кој ни го испрача Александра Стојановска Бизевска. Навистина изгледа многу вкусно, а се прави едноставно и брзо. Прочитајте како: Зимно време се декорира со суво грозје, летно со свежо грозје, како што е на сликата, вели Александра. Прочитај повеќе рецепти за десерти на Gotvi.mk: Вакво […]

Главни јадења

Не знаете што да зготвите? Еве одлична идеја за ручек – подгответе полнети пиперки на брз и фин начин.

Пиперките исчистете ги од семки. Во сад ставете месо и по ред додадете ги сите состојки и добро измешајте. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје Веднаш тркнете во маркет да купите ананас Тие се најздравото овошје – сигурно не […]

Повеќе

Погледнете ја реакцијата на ова маче за време на вчерашниот земјотрес во Скопје (ВИДЕО)

Уште една снимка од Јутјуб направена од безбедносна камера за време на вчерашниот земјотрес во Скопје кој се случи во 15:10 часот. Снимката е направена во куќа, а на неа се гледа и едно маче и неговата реакција за време на земјотресот. ВИДЕО: Како бил почувствуван вчерашниот скопски земјотрес во […]

Повеќе

ВИДЕО: Како бил почувствуван вчерашниот скопски земјотрес во Тетово

На YouTube е објавено видео кое е снимено од безбедносни камери во тетовски дуќан и на кое се гледа како бил почувствуван вчерашниот земјотрес кој беше со епицентар близу Скопје: Инаку, пред околу 20 минути (12.09.2016 година во 14:20 часот)во Скопје беше почувствуван нов земјотрес кој според emsc.eu бил со јачина […]

Повеќе

ВИДЕО: Анџелина Џоли во посета на бегалски камп во Јордан

Како Амбасадорка на УНХЦР, познатата актерка беше во посета на камп за бегалците од Сирија во Јордан. Џоли сака да го сврти вниманието на светските лидери кон долгогодишната војна и агонија која ја зафати Сирија и нејзините жители. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Анџелина Џоли – Конечно малку се поправи и […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Близначки снимаа видео за YouTube кога ги зафати земјотресот – Погледнете ја нивната реакција

На својот YouTube канал, 13годишните близначки од Скопје, Ива и Ана, објавија видео во кое денешниот земјотрес во Скопје се случува на сред снимање на нивното ново видео. Погледнете ја нивната реакција: Според сеизмолозите вака не треба да се однесувате за време на земјотрес (ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Колку време […]

Видео, Повеќе

Според сеизмолозите вака не треба да се однесувате за време на земјотрес (ВИДЕО)

Изминатиот ден (11.09.2016 година) Скопје претрпе повеќе земјотреси. Во текот на целиот ден медиумите објавуваа интервјуа и препораки од сеизмолозите и надлежните институции како треба да се однесуваме за време на земјотрес. Главниот совет беше да не се паничи. Другите совети можете да ги прочитате во Прирачникот на Дирекцијата за […]

Видео, Повеќе

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути. Земјотресот во 1963 година траел 20 секунди. Тогашниот скопски земјотрес се почувствувал на простор од околу […]